Pamětníci si možná vzpomenou na gruzínský film Pokání natočený v orwellovském roce 1984. Ten film symbolicky vykopal z hrobů stalinistické mrtvoly a předznamenal uvolnění klepet sovětské totality. Pokání může mít symbolický, psychologický, ale i politický smysl.
Češi dostali nejednu lekci politického násilí, většinou byli na ukřivděné straně. Mnichovský diktát a Chamberlainova věta o konfliktech „ve vzdálené zemi mezi národy, o kterých nic nevíme“ nicméně platí i v opačném gardu; snad jsme se dost nezajímali, co se děje Čečencům (i když režisér Jaromír Štětina zdokumentoval už tehdy „bezprecedentní porušování lidských práv a Ženevských konvencí ze strany ruských vojáků“..) ani co se děje v Sýrii, až když Putin rube takřka v našem lese a osud syrského Aleppa potkává bratry Ukrajince, jejichž ženy a děti končí u našich prahů, jsme konečně náležitě zděšeni.
Amerika nám pomohla vyhrát světovou válku, poté i úspěšně demokratizovala Německo a Japonsko. Proč se nepodařilo totéž se Sovětským svazem? Prorocky zaznívají Havlova slova, kterými naléhal na americký Kongres: „Nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii.“ Nepodařilo se. Privatizace a demokratizace se zvrhly v to, co Rusové cynicky nazvali prichvatizacija a děrmo(h***o)kracija. (Ostatně i my dodnes dodnes pykáme za to, že kapitál padal do rukou komunistům a stbákům a právem a morálkou se pohrdalo.) Nejen USA, ani Německo, které mělo samo moc dobře vědět „o co go“ při denacifikaci a zavedení vlády práva, se nevyznamenalo – hospodářsky se připoutalo k autoritářské zemi, podivně se zachovali kancléř Schrὄder, jenž hned po skončení svého úřadu zasedl jako předseda dozorčí rady Rosněfti, Thomas Bach jako předseda Mezinárodního olympijského výboru a druzí. Naskytne se další příležitost pomoci novodobým „Sovětům“ k demokratizaci, po které Havel volal?
Němci a Švýcaři vytvořili důležitá filosofická díla, která se vztahují k odpovědnosti, vině a pokání. Třeba Martin Niemoeller – ten chlapík, který se proslavil citátem „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista; když přišli pro sociální demokraty... odboráře...když přišli pro mne, již nezbyl nikdo, kdo by mohl protestovat“. Anebo Karl Jaspers, který vytvořil typologii viny a zdůraznil existenci metafyzické viny, tedy solidarity a spoluodpovědnosti za všechno bezpráví na světě. Slušelo by nám všem, obzvláště však Rusům, kdyby se nad tématem společenské viny zamysleli. A když ne společenské viny, tak kolektivní odpovědnosti. Ono totiž není dost dobře možné být hrdý na ruskou hudbu, balet a literaturu a zároveň nenést odpovědnost za ruské zločiny. Dosud se exkulpovala jen malá část ruské společnosti, těm patří obdiv a dík. Omlouvá snad neznalost? Někteří Němci by se možná dokázali podělit o zkušenost.
Zamyslíme-li se nad největšími moderními vrahy a historickým pokáním, nemůžeme ovšem zůstat jen u Hitlera a Stalina. Snad dojde zanedlouho i na další...., která jména se Vám vybavila?
Autorkou textu je PhDr. Martina Klicperová, DSc.Psychologický ústav Akademie věd ČR
Související

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu
válka na Ukrajině , Vladimír Putin , komentář , Martina Klicperová-Baker (psycholožka)
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně
Aktualizováno před 8 minutami

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena
před 13 minutami

IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktualizováno před 19 minutami

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog
Aktualizováno před 25 minutami

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO
Aktualizováno před 37 minutami

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
před 1 hodinou

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli
před 1 hodinou

I v Polsku navrhují zákaz TikToku v mobilech zaměstnanců veřejné správy
před 1 hodinou

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína
před 1 hodinou

Německá policie prohledala domov dvou prokremelských aktivistů
Aktualizováno před 2 hodinami

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno před 3 hodinami

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
před 3 hodinami

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
před 3 hodinami

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
před 3 hodinami

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno před 3 hodinami

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
před 4 hodinami

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Aktualizováno před 4 hodinami

Ostravská koalice přišla kvůli hnutí ANO o většinu v městském zastupitelstvu
před 4 hodinami

Rusko vyhrožuje: Máme zbraně schopné v krajním případě zničit Spojené státy
před 5 hodinami
Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.
Zdroj: ČTK