KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Martiny Klicperové: Největšími vrahy nejsou jen Hitler a Stalin. Snad dojde i na další...

Pamětníci si možná vzpomenou na gruzínský film Pokání natočený v orwellovském roce 1984. Ten film symbolicky vykopal z hrobů stalinistické mrtvoly a předznamenal uvolnění klepet sovětské totality. Pokání může mít symbolický, psychologický, ale i politický smysl.

Češi dostali nejednu lekci politického násilí, většinou byli na ukřivděné straně. Mnichovský diktát a Chamberlainova věta o konfliktech „ve vzdálené zemi mezi národy, o kterých nic nevíme“ nicméně platí i v opačném gardu; snad jsme se dost nezajímali, co se děje Čečencům (i když režisér Jaromír Štětina zdokumentoval už tehdy „bezprecedentní porušování lidských práv a Ženevských konvencí ze strany ruských vojáků“..) ani co se děje v Sýrii, až když Putin rube takřka v našem lese a osud syrského Aleppa potkává bratry Ukrajince, jejichž ženy a děti končí u našich prahů, jsme konečně náležitě zděšeni. 

Amerika nám pomohla vyhrát světovou válku, poté i úspěšně demokratizovala Německo a Japonsko. Proč  se nepodařilo totéž se Sovětským svazem? Prorocky zaznívají Havlova slova, kterými naléhal na americký Kongres: „Nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii.“ Nepodařilo se. Privatizace a demokratizace se zvrhly v to, co Rusové cynicky nazvali prichvatizacija a děrmo(h***o)kracija. (Ostatně i my dodnes dodnes pykáme za to, že kapitál padal do rukou komunistům a stbákům a právem a morálkou se pohrdalo.) Nejen USA, ani Německo, které mělo samo moc dobře vědět „o co go“ při denacifikaci a zavedení vlády práva, se nevyznamenalo – hospodářsky se připoutalo k autoritářské zemi, podivně se zachovali kancléř Schrὄder, jenž hned po skončení svého úřadu zasedl jako předseda dozorčí rady Rosněfti, Thomas Bach jako předseda Mezinárodního olympijského výboru a druzí.  Naskytne se další příležitost pomoci novodobým „Sovětům“ k demokratizaci, po které Havel volal?

Němci a Švýcaři vytvořili důležitá filosofická díla, která se vztahují k odpovědnosti, vině a pokání. Třeba Martin Niemoeller – ten chlapík, který se proslavil citátem „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista; když přišli pro sociální demokraty... odboráře...když přišli pro mne, již nezbyl nikdo, kdo by mohl protestovat“. Anebo Karl Jaspers, který vytvořil typologii viny a zdůraznil existenci metafyzické viny, tedy solidarity a spoluodpovědnosti za všechno bezpráví na světě.  Slušelo by nám všem, obzvláště však Rusům, kdyby se nad tématem společenské viny zamysleli. A když ne společenské viny, tak kolektivní odpovědnosti. Ono totiž není dost dobře možné být hrdý na ruskou hudbu, balet a literaturu a zároveň nenést odpovědnost za ruské zločiny. Dosud se exkulpovala jen malá část ruské společnosti, těm patří obdiv a dík. Omlouvá snad neznalost? Někteří Němci by se možná dokázali podělit o zkušenost.

Zamyslíme-li se nad největšími moderními vrahy a historickým pokáním, nemůžeme ovšem zůstat jen u Hitlera a Stalina. Snad dojde zanedlouho i na další...., která jména se Vám vybavila?

Autorkou textu je PhDr. Martina Klicperová, DSc.Psychologický ústav Akademie věd ČR

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin komentář Martina Klicperová-Baker (psycholožka)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy