KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Martiny Klicperové: Největšími vrahy nejsou jen Hitler a Stalin. Snad dojde i na další...

Pamětníci si možná vzpomenou na gruzínský film Pokání natočený v orwellovském roce 1984. Ten film symbolicky vykopal z hrobů stalinistické mrtvoly a předznamenal uvolnění klepet sovětské totality. Pokání může mít symbolický, psychologický, ale i politický smysl.

Češi dostali nejednu lekci politického násilí, většinou byli na ukřivděné straně. Mnichovský diktát a Chamberlainova věta o konfliktech „ve vzdálené zemi mezi národy, o kterých nic nevíme“ nicméně platí i v opačném gardu; snad jsme se dost nezajímali, co se děje Čečencům (i když režisér Jaromír Štětina zdokumentoval už tehdy „bezprecedentní porušování lidských práv a Ženevských konvencí ze strany ruských vojáků“..) ani co se děje v Sýrii, až když Putin rube takřka v našem lese a osud syrského Aleppa potkává bratry Ukrajince, jejichž ženy a děti končí u našich prahů, jsme konečně náležitě zděšeni. 

Amerika nám pomohla vyhrát světovou válku, poté i úspěšně demokratizovala Německo a Japonsko. Proč  se nepodařilo totéž se Sovětským svazem? Prorocky zaznívají Havlova slova, kterými naléhal na americký Kongres: „Nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii.“ Nepodařilo se. Privatizace a demokratizace se zvrhly v to, co Rusové cynicky nazvali prichvatizacija a děrmo(h***o)kracija. (Ostatně i my dodnes dodnes pykáme za to, že kapitál padal do rukou komunistům a stbákům a právem a morálkou se pohrdalo.) Nejen USA, ani Německo, které mělo samo moc dobře vědět „o co go“ při denacifikaci a zavedení vlády práva, se nevyznamenalo – hospodářsky se připoutalo k autoritářské zemi, podivně se zachovali kancléř Schrὄder, jenž hned po skončení svého úřadu zasedl jako předseda dozorčí rady Rosněfti, Thomas Bach jako předseda Mezinárodního olympijského výboru a druzí.  Naskytne se další příležitost pomoci novodobým „Sovětům“ k demokratizaci, po které Havel volal?

Němci a Švýcaři vytvořili důležitá filosofická díla, která se vztahují k odpovědnosti, vině a pokání. Třeba Martin Niemoeller – ten chlapík, který se proslavil citátem „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista; když přišli pro sociální demokraty... odboráře...když přišli pro mne, již nezbyl nikdo, kdo by mohl protestovat“. Anebo Karl Jaspers, který vytvořil typologii viny a zdůraznil existenci metafyzické viny, tedy solidarity a spoluodpovědnosti za všechno bezpráví na světě.  Slušelo by nám všem, obzvláště však Rusům, kdyby se nad tématem společenské viny zamysleli. A když ne společenské viny, tak kolektivní odpovědnosti. Ono totiž není dost dobře možné být hrdý na ruskou hudbu, balet a literaturu a zároveň nenést odpovědnost za ruské zločiny. Dosud se exkulpovala jen malá část ruské společnosti, těm patří obdiv a dík. Omlouvá snad neznalost? Někteří Němci by se možná dokázali podělit o zkušenost.

Zamyslíme-li se nad největšími moderními vrahy a historickým pokáním, nemůžeme ovšem zůstat jen u Hitlera a Stalina. Snad dojde zanedlouho i na další...., která jména se Vám vybavila?

Autorkou textu je PhDr. Martina Klicperová, DSc.Psychologický ústav Akademie věd ČR

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin komentář Martina Klicperová-Baker (psycholožka)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy