KOMENTÁŘ | Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Americká demokracie prý podle ruských politiků „kulhá na obě nohy“. Naštěstí má moderní demokracie nohy tři – trojici nezávislých opor: moc výkonnou, zákonodárnou a soudní. A tak i když si president Trump počínal jako neřízená střela, proti ústavě a zákonodárcům se neprosadil a šedesátka neopodstatněných žalob, se kterou se vytasili jeho právníci, mu také nebyla nic platná.

President Putin prý tvrdí, že Amerika už nemá co o demokracii poučovat. Naopak. Právě tohle je velice poučná lekce pro celý svět. A navíc podávaná poutavou akční formou.

Hlavní poučení je, že si lidé mají dát pozor, koho volí. Obhroublý komik, který „nazývá věci pravými jmény“, ale přitom lže jako když tiskne, může pobavit v hospodě či v televizní reality show, ale nemělo by se mu svěřovat tlačítko od atomových zbraní a rozhodování o tom, kolik z Vašich daní si přisvojí. (Donaldu Trumpovi bylo v prezidentském úřadu dosud napočítáno přes 30.000 lží a zavádějících výroků.)

Volby mají důsledky. Vědí to Němci, víme to i my. Některá volba se může stát svobodnou volbou poslední.

Skuteční znalci – američtí psychiatři a psychologové (mezi nimi i nám dobře známý Philip Zimbardo, mj. i host v Hyde Parku civilizace) dávno prokoukli, jak nebezpečná může volba Trumpa být. Desetitisíce jich podepsalo varovnou petici. Experti napsali tlustou knihu Nebezpečný případ Donalda Trumpa a tím se vzepřeli i „náhubkovému“ či spíše „roubíkovému“ pravidlu. Tzv. Goldwater rule totiž psychiatrům zakazovalo na dálku diagnostikovat veřejné osobnosti. Oni ale pochopili, že v tomto případě nejde o pomluvu celebrity, ale o jasné nebezpečí (v právním jazyce USA „clear and present danger“).

Zdrojem moci v demokracii jsou lidé a jejich volba, ne teroristické milice, ač velice motivované. Inspirované nejen kultem Trumpovy osobnosti, ale i fake news a konspiračními teoriemi, že volby byly Trumpovi ukradeny, a bizarními výmysly hnutí Qanon. Co se dosud jevilo jako absurdní úlet, se najednou dostalo do centra pozornosti světové politiky.

Zvraty v počítání volebních výsledků

Výsledek voleb neměl být žádným překvapením pro toho, kdo sledoval průběžné předvolební průzkumy, ty jasně ukazovaly Bidenův všeobecný náskok. Průběh sčítání byl však letos opravdu dramatický. Jako vždy, dílčí součty se načítaly od východního pobřeží, jak se postupně zavíraly volební místnosti. Málo lidnaté okrsky, které jsou sečteny první, ukazovaly solidní Trumpův náskok. Hlasy z lidnatějších a liberálních universitních měst přicházely později, ale zřetelně nestačily na to, aby Trumpův náskok dorovnaly. Amerika se začala nořit do noci, na východě již bylo po půlnoci a Trump, ač ještě neměl potřebný počet vítězných hlasů, se slavnostně prohlásil za vítěze a republikáni jeho vítězství bujaře oslavili. I skalní demokraté se začali smiřovat s prohrou. Zbývalo už dopočítat jen korespondenční hlasy a ty ještě přicházely.

Podíl korespondenčních hlasů však byl letos rekordně vysoký a v naprosté většině šlo o hlasy pro Bidena. Volby byly téměř segregované: na rozdíl od republikánů brali demokraté koronavirus vážně – nosili roušky, Biden nepořádal masová shromáždění a požádal příznivce, ať volí korespondenčně. Výsledky sčítání korespondenčních hlasů, které přicházely během noci a ráno, proto způsobily zvrat a šok.

Psychologie prohry

Zklamání ze ztráty jisté výhry je psychologicky daleko silnější emoce než nenadálé vítězství. To už behaviorální ekonomie dávno prozkoumala (Kahneman a teorie averze ke ztrátám). Nikdo nechce být „loser“ a D. Trumpa umění prohrávat doma nenaučili. Ostatně, jeho neteř Mary v knize Příliš mnoho a nikdy dost: Jak má rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě vzpomíná, s jakým gustem Trump ostatní, zvláště úspěšnější a mocné muže nazýval losery, svou oblíbenou urážkou. Losery nazýval své politické oponenty a dokonce i padlé americké vojáky. V televizi se navíc stal populární díky televizní show Učeň-Apprentice, ve které lidem říkal, že mají padáka „You are fired“. Teď dostal padáka sám. Stále ještě svou prohru popírá. Jako by nedokázal projít všemi pěti stádii ztráty (popření, hněv, smlouvání, deprese, smíření), ale zasekl se v prvním stádiu - obranném šoku popření.

Demokracie jako labilní systém

Demokracie je systém založený na principech, které si navzájem odporují. Svoboda bývá v konfliktu s rovností, práva většin s právy menšin, a tak dále. Konflikty a dohadování jsou prostě v demokracii přirozené. S hádáním a kulháním se v demokracii počítá. I s protesty. (Konec konců i Německo zažilo pravicový útok na svůj Reichstag v létě při demonstraci proti koronavirovým omezením.)

Spojeným státům se zatím podařilo v klidu zvládnout listopadové volby, součty hlasů v každém ze svých států a hlavně, i když za dramatických okolností, i schválení celkových výsledků. Dne 20. ledna má proběhnout vlastní předání moci - inaugurace J. Bidena. Do Washingtonu D.C. bylo povoláno na 20.000 členů Národní gardy a bdělá bude i ostraha hlavních měst všech amerických států.

Joe Biden je zkušený politik a vyniká tím, co je pro demokracii to nejdůležitější – velkorysou slušností, ale ta funguje jen proti partnerům s určitou morální úrovní, ne proti násilí. Kromě rozděleného národa navíc Biden dědí i koronavirovou krizi (i ta je zesílena konspiračními teoriemi a tím, že koronavirus byl Trumpem prohlašován za hoax).

Američané nám připomněli že demokracie je křehká i to, jak nebezpečné je zvolit narcistického sobce a jak snadno lze lidi ošálit alternativní realitou. Americká zkušenost by měla být i pro nás výstrahou. V nedávném mezinárodním srovnání toho, jak snadno se nechají lidé ošálit fake news, Češi totiž dopadli ještě hůře než Američané.

Autorkou komentáře je expertka na politickou psychologii PhDr. Martina Klicperová, DSc., Psychologický ústav AV ČR.

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
V Brně je o očkování velký zájem. Dokazuje to dlouhá fronta v OC Olympia. Lidé čekají několik hodin. (18. listopadu 2021).

KOMENTÁŘ: Krizi zvládne lépe semknutá společnost. Další polarizace není žádoucí

Česká republika a okolní státy přitvrzují protikoronavirové restrikce. Velmi přísná omezení života, která z velké části míří na neočkovanou část populace, byla před necelými dvěma lety v liberálních demokraciích nemyslitelná. Násilí, které v posledních dnech vidíme v některých evropských městech, například v Rotterdamu a Bruselu, naznačuje úskalí tohoto přístupu: výsledkem může být další polarizace společnosti a prohloubení krize důvěry.

Více souvisejících

demokracie Donald Trump Volby USA Joe Biden Prezident USA USA psychologie Martina Klicperová-Baker (psycholožka) komentář Vladimír Putin Rusko Konspirační teorie fake news

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Americké tajné služby čekají snížené tempo bojů na Ukrajině v příštích měsících

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči

Požár v nemocnici Motol: Evakuovalo se 60 lidí z urgentního příjmu

V pražské nemocnici Motol dnes večer hořelo. Šlo o požár elektroinstalace v podhledu na toaletách, uhasila ho voda z prasklého potrubí. Kvůli požáru se evakuovalo 60 lidí z urgentního příjmu, lůžková část nemocnice nebyla zasažena. ČTK to sdělil mluvčí pražských hasičů Daniel Fík. 

včera

Jiřina Bohdalová

Jiřinu Bohdalovou trápí zdravotní potíže. Přesto se s ní setkáte ve vánočním příběhu i s Pierrem Richardem

Národ se několik dní trápil, co se stalo s milovanou Jiřinou Bohdalovou, která bojovala v posledních dnech se zdravotními potížemi. Podle dostupných informací dokonce musela být hospitalizována v jedné z pražských nemocnic. Kvůli její indispozici bylo zrušeno minimálně jedno zájezdní vystoupení. Už by měla být ale doma z nemocnice a dokonce se můžeme těšit, že ji brzy uvidíme v novém českém filmu. 

Aktualizováno včera

Rusové v okupovaném Mariupolu postavili novou základnu

Rusko postavilo v okupovaném Mariupolu novou základnu

Rusko upevňuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném přístavním městě Mariupolu na východě Ukrajiny výstavbou velké armádní základny. Informoval o tom server BBC News s odkazem na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

Pelé (bývalý brazilský fotbalista)

Brazílie se začíná modlit za Pelého. Fotbalista už nereaguje na běžnou léčbu rakoviny

V době, kdy na probíhajícím fotbalovém světovém šampionátu v Kataru jsou pasování brazilští fotbalisté mezi největší favority na zisk titulu, zraky všech fotbalových fanoušků směřují nejen do dějiště mistrovství, ale i do Brazílie. Odtamtud přišla totiž zpráva, že nejlepší fotbalista všech dob Pelé byl převezen na jednotku paliativní péče v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paulu, jelikož už prý nereaguje na běžnou léčbu rakoviny. Tato informace přišla navzdory té předešlé hovořící o tom, že se Pelého stav zlepšil a že bere antibiotika na infekci dýchacích cest.

Aktualizováno včera

včera

Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński si myslí, že Německo chce ovládat Evropu jako za války

Předseda hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes odsoudil údajnou nadvládu Německa v Evropě. Západního souseda Polska obvinil, že se snaží mírovými způsoby uskutečnit "plány, kterých chtěl kdysi dosáhnout vojenskými metodami". Informovala o tom agentura AFP, která připomněla, že v Polsku se v příštím roce budou konat parlamentní volby.

Aktualizováno včera

Vepři

Nákaza africkým morem prasat se na Liberecku u dalších zvířat nepotvrdila

Nákaza africkým morem prasat se na Liberecku u dalších dvou zvířat nepotvrdila. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta. Africký mor se tak zatím potvrdil jen u jednoho uhynulého selete, veterináři ale poslali do laboratoře další vzorky. Kvůli výskytu choroby platí opatření pro více než 200 kilometrů čtverečních ve Frýdlantském výběžku. V této oblasti je zakázán lov divokých prasat, krmení zvířat nebo je omezen pohyb lidí v přírodě.

včera

Michail Fridman

Při razii v Británii byl údajně zadržen jeden z nejbohatších Rusů, oligarcha Michail Fridman

Britská policie v Londýně při vyšetřování nezákonných aktivit oligarchů zatkla bohatého ruského podnikatele. Podle Národního kriminálního úřadu (NCA) je 58letý muž podezřelý z praní špinavých peněz, podání křivého svědectví a spolčení za účelem podvodu. Jméno zatčeného úřady podle britských médií nezveřejnily, web listu Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje uvedl, že jde o jednoho z nejbohatších Rusů Michaila Fridmana.

včera

Věznice

Vražda v Bašce: Soud poslal obviněného muže do vazby

Dvacetiletý muž, kterého policie v pátek obvinila z vraždy osmnáctiletého mladíka v kostele v Bašce na Frýdecko-Místecku, bude stíhán vazebně. Rozhodl o tom dnes Okresní soud ve Frýdku-Místku. ČTK to řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Muži hrozí až 20 let vězení.

Aktualizováno včera

HIMARS

Estonsko uzavřelo kontrakt na nákup amerických raketometů HIMARS

Estonsko uzavřelo kontrakt na nákup amerických raketometů HIMARS v hodnotě 200 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura AP. Součástí smlouvy je i dodávka raket a výcvik, uvedlo estonské ministerstvo obrany. Výrobce raketometů, zbrojovka Lockheed Martin, má první raketomety dodat v roce 2024.

včera

včera

Emmanuel Macron

Macron: Západ by měl zvážit, jak se postaví k ruským požadavkům, pokud se Putin rozhodne vyjednávat

Západ by měl podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona předem zvážit, jak se postaví k ruským bezpečnostním požadavkům ohledně Severoatlantické aliance, pokud se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne vrátit k jednání o míru na Ukrajině. Macron to řekl v rozhovoru se stanicí TF1 natočeném při jeho návštěvě ve Spojených státech, informovala agentura Reuters.

včera

Portugalci prohráli s Jižní Koreou

Překvapivé zvraty na MS ve fotbale: Krach favoritů z Belgie a Německa, prohry Portugalska i Brazílie

O překvapivé výsledky na fotbalovém světovém šampionátu v Kataru nebyla nouze ani během posledních dvou hracích dnů ve skupinách, tedy ve čtvrtek a v pátek. Například Belgie, o které se před turnajem mluvilo o jednom z favoritů na medaile, se nakonec podle všech informací dokonce týmově rozklížila a nakonec nepostoupila ani ze skupiny, když v závěrečném zápase bezbrankově remizovala s Chorvatskem navzdory tutovkám, které měl Romelu Lukaku. Dalším velkým překvapením je nepostup Německa ze skupiny E, které si tak tento neúspěch na MS zopakovalo opět po čtyřech letech. Nakonec mu nestačila výhra 4:2 nad Kostarikou, jelikož ve druhém duelu Japonsko dokázalo vyhrát nad Španělskem 2:1. V pátek se o překvapivé výsledky postaraly již postupující týmy Portugalska a Brazílie, jelikož oba prohrály. Portugalci s Jižní Koreou (1:2), jež tak vyřadila z turnaje Uruguay a Brazilci s Kamerunem, kterému to ale k postupu nestačilo.

Aktualizováno včera

Lipavský se na Slovensku sešel s Káčerem a Schallenbergem, jednali o Ukrajině

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na neformální schůzce na jižním Slovensku mluvil se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Rastislavem Káčerem a Alexanderem Schallenbergem mimo jiné o podpoře Ukrajiny a českém předsednictví v Radě EU. Šéf české diplomacie o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK

Další zprávy