Hasiči stále bojují s požárem v Českém Švýcarsku, snížili plochu na 443 hektarů

Hasiči, kteří stále bojují s požárem v národním parku České Švýcarsko, snížili plochu požáru na 443 hektarů, původně činila zhruba 1060 hektarů. Zasahují v nepřístupném terénu v oblasti Pravčické brány, Bouřňáku, Křídelní stěny a Větrovce. Ohniska jsou také nad Hřenskem. S hašením pomáhají vrtulníky. Letadla, která také pomáhají hasit ze vzduchu, dopoledne nezasahují, vrtulníky provedou masivní shozy za sebou na větší místa.

Lezci ze Slovenska se chtějí dostat na nepřístupná místa a tam zřídit také čerpací stanoviště. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Speciálně vycvičení lezci se chtějí dostat k Větrovci a k Bouřňáku, kde provedou průzkum. "Je to výsadek lezců hasičů. Z podvisu vrtulníku najdou nějaké dobré místo, kde se udělá průsek a oni tam vytvoří nádrž pro vrtulník a zřídilo by se tam čerpací stanoviště," uvedl Kavka. S vyhledáváním ohnisek sice pomáhají drony s termokamerou, podle něj se však při vysokých teplotách nedají některá ohniska určit. "Může být problém v tom, že termokamera ukáže ohnisko a není tam. Potřebujeme dostat hasiče přímo na místo, aby se přesvědčili, že tam opravdu ohnisko je," doplnil mluvčí.

Vrtulníky budou létat za sebou a budou vodu ve větším shazovat na jedno místo. Podle Kavky se tato strategie osvědčila na německé straně, kde také hoří. Dopoledne létalo pět vrtulníků, pohybovaly se zejména u Pravčické brány.

Přes noc se hasiči přesunuli z míst, která uhasili, do lokalit, kde se stále vyskytují ohniska. Původní místa, kde byli nasazeni, mají dál pod dohledem. Ohniska jsou většinou v nepřístupném terénu, kde si pomáhají speciálními dvacetilitrovými vaky, jež nesou na zádech. Vydávají se s nimi pěšky na místa skrytých ohnisek.

Situace je náročná kvůli panujícím vedrům, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem. Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy i dehydratace.

"Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky," uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka. Podle hasičů bylo v záchranářském kamionu ošetřeno 80 hasičů, ve středu okolo 20. Šlo většinou o drobná zranění. Na místě jich je okolo 1000.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy