Horáková se postavila komunistické obludě. Hrdinství není kýč, zaznělo při pietě

Politička Milada Horáková dokázala, že hrdinství není kýč a je zásadní trvat na svobodě, řekli dnes při pietě u jejího pomníku ve Sněmovní ulici v Praze zástupci organizace Post Bellum. Památku Horákové, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, a dalších obětí komunistického režimu tam dnes uctilo asi 50 lidí. Zazněla také společná modlitba a státní hymna.

Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové
doporučujeme

Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa připomněl osudy lidí, kteří se postavili "komunistické obludě" a zaplatili za to životem nebo mnoha lety v komunistických vězeních a pracovních táborech.

"Mnozí byli postiženi jinými způsoby, komunisté rozdělovali rodinu, částečně zasáhli i tu moji. Žijeme ve svobodné době. Přiznám se, že je mi obtížné postavit se při takovýchto výrocích vedle lidí, kteří spolupracují s komunisty, kteří jim dávají prostor na výkonu politické moci, kteří se nechají komunisty vydírat," uvedl Kroupa. Zároveň dodal, že právě díky svobodě lze uctít památku hrdinů po svém. I proto podle něj pieta ve Sněmovní byla krátká a bez oficialit.

"Naše země, náš národ má až možná nepřirozeně velké množství opravdových hrdinů. A je na nás, abychom si jejich příběhy předávali, abychom v sobě nosili úctu a respekt k tomu, proč se zasadili za naši svobodu, a především abychom předali tuto hodnotu jako nejvyšší hodnotu, tedy svobodu, našim dětem a aby i ony pak předávaly toto i dalším generacím," zdůraznil.

Podle člena kolegia Post Bellum Jana Dobrovského Horáková dokázala, že hrdinství není kýč. "Že má svůj smysl, že býti hrdý na svůj názor, na svůj postoj a na pocit svobody jako nejdůležitějšího prvku lidského života je zásadní věc a že je třeba na tom trvat," řekl. "Když slýchávám často v sebeobraně, když vypráví někdo, kdo se podílel na tvorbě zločinného komunistického režimu, že taková byla doba, tak Milada dokazuje, že tomu šlo čelit. Sice za cenu oběti vlastního života, ale za svobodu se život často položit musí," dodal. Vyjádřil politování nad tím, že nynější vláda se ve Sněmovně opírá o komunistickou stranu.

Pieta se konala u památníku Milady Horákové, který ve Sněmovní ulici stojí od roku 2015. Jeho autorem je sochař Josef Faltus. Představuje skřivánka, jako symbol svobody, který sedí na mikrofonu, u kterého stála Milada Horáková během vykonstruovaného procesu.

Organizace Post Bellum spravuje sbírku Paměť národa, pro niž dokumentaristé pořizují vzpomínky pamětníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy