Krkonošská kauza: Jak rozhodne žalobce? Variant je několik

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu v takzvané krkonošské kauze. Policie minulý týden podala návrh na obžalobu pro dva skutky, pro které bylo zahájeno trestní stíhání. Ve hře je několik variant, řekl dnes ČTK Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Návrh na obžalobu byl podán v případě osmi fyzických a jedné právnické osoby.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

První skutek se týká projektu Herní krajiny Pecka a druhý úložiště zeminy. V prvním případě jde o údajný pokus dotačního podvodu v souběhu s poškozením finančních zájmů EU a zneužití pravomoci úřední osoby.

Druhý skutek se týká také zneužití pravomoci úřední osoby a navíc přečinu poškození a ohrožení životního prostředí.

Podle státního zastupitelství v případě dokonání prvního skutku mohla vzniknout škoda ve výši asi 32,8 milionu korun.

"V souvislosti s dotacemi škoda ale nevznikla," uvedl Hochmann. U druhého skutku není případná škoda předmětem trestního řízení, uvedl.

"V současné době kolega spis studuje, do dvou měsíců rozhodne o dalším postupu. Variant je několik, jednou z nich je podání obžaloby. V případě potřeby doplnit dokazování v této věci může být věc vrácena policii k došetření. Může ale také rozhodnout o zastavení trestního stíhání u některého z obviněných," řekl ČTK Hochmann. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

Herní krajina Pecka vznikla předloni na Portáškách nad peckou městskou částí Velkou Úpou za 45 milionů korun, dotace činila zhruba 32 milionů korun. Jde o naučnou stezku v podobě herní krajiny. Stezka má více než deset stanovišť s dřevěnými sochami znázorňujícími charakteristická zvířata, hmyz nebo ptáky Krkonoš. Herní krajina začala vznikat v rámci přeshraniční česko-polské spolupráce.

Krkonošská kauza se vztahuje především k městu Pec pod Sněžkou, které v posledních letech zažilo nebývalý stavební boom a území svěřenému do péče Správy KRNAP. Mezi obviněnými je podle dosavadních informací starosta Pece Alan Tomášek (SNK Sněžka) či bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Policie ani státní zastupitelství jména obviněných nepotvrdila.

Vedení radnice v Peci pod Sněžkou dříve uvedlo, že za trestním oznámením na neznámého pachatele z léta roku 2015 stálo opoziční sdružení Žijeme Sněžkou, postupně bylo doplňováno a na jeho základě začala policie jednat. Tomášek, který je starostou již páté funkční období, dříve obvinění odmítl a upozornil, že financování plánovaných projektů bude muset být pozastaveno.

Kriminalisté koncem října 2018 zajistili na několika místech na Trutnovsku, včetně Pece, materiály při domovních prohlídkách a při prohlídkách nebytových prostor u fyzických osob i veřejné správy. Policie v lednu obvinila devět lidí a jednu právnickou osobu ze zvlášť závažných hospodářských zločinů. Loni ale jeden z obviněných v zahraničí zemřel, jeho trestní stíhání tedy bylo zastaveno.

Policie dříve uvedla, že nejde o jedinou trestní věc v tzv. krkonošské kauze. Kriminalisté v souvislosti s případem prověřují dalších deset možných skutků zjištěných při vyšetřování, případně po zahájení trestního stíhání. Podle policie toto prověřování se vesměs týká již obviněných osob, ale i dalších. Nevyloučila, že budou obviněni další lidé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama