Na Náchodsku je šest až sedm ohnisek nákazy covid-19

V okrese Náchod v Královéhradeckém kraji je šest až sedm ohnisek nákazy koronaviru, především ve středních školách. Náchodsko je nejzasaženějším okresem v kraji. Hygienici mají situaci pod kontrolou a k žádným konkrétním razantním opatřením se nechystají, sdělili dnes ČTK zástupci náchodské radnice. Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Náchodsko do druhého, oranžového stupně nebezpečí, což značí počínající komunitní přenos.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Podle Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové bylo dnes dopoledne v okrese Náchod 341 aktivních případů koronaviru, v celém Královéhradeckém kraji pak 1021 případů. V okrese Náchod žije téměř 110.000 obyvatel.

"Na Náchodsku ani jinde v Královéhradeckém kraji nedochází ke komunitnímu šetření. U většiny pozitivních víme, kde se nakazili," sdělila dnes odpoledne ČTK mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Podle zástupců náchodské radnice s odkazem na údaje hradecké KHS se v posledních dnech epidemická situace v okrese Náchod zhoršila až na úroveň situace v Praze. "Nárůst případů výskytu onemocnění covid-19 je zřejmý přibližně v šesti až sedmi ohniscích, převážně se jedná o střední školy. V tuto chvíli není důvod k obavám," sdělil dnes starosta dvacetitisícového Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Podle něj je město Náchod připraveno na další vývoj v souvislosti s pandemií koronaviru jak materiálně, tak personálně. Náchod má k dispozici přibližně 50.000 až 60.000 roušek, 500 respirátorů, stovky ochranných rukavic a desítky litrů dezinfekce, které jsou určeny pro potřeby zaměstnanců městského úřadu a organizací zřizovaných městem včetně škol, uvedli zástupci radnice.

Během první vlny epidemie radnice koupila pro potřeby dezinfekce vnitřních prostor také generátor ozonu. Jeho využití mají na starosti dobrovolní hasiči a je k dispozici pro dezinfikování ve všech budovách a zařízeních města. Po nástupu druhé vlny zatím nebyl nasazen, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Nina Adlof.

"Použití je velmi jednoduché. V závislosti na rozloze prostoru, který má být dezinfikován, se nastaví potřebná doba, po kterou bude v daném místě generátor ozonu působit. Přístroj jsme měli možnost využít například v jedné z mateřských škol," uvedli zástupci města.

V souvislosti s vyššími počty nakažených v okrese Náchod hygienici zmínili Základní školu Jaroměř - Josefov, Jiráskovo gymnázium Náchod, soukromou střední školu ACADEMIA MERCURII v Náchodě nebo Základní školu v Polici nad Metují. "Mimo výskyt v uvedených školských zařízeních evidujeme více případů také v zařízení Diakonie Betanie Náchod a v Domově důchodců v Polici nad Metují," informoval dnes ČTK Krejčí.

Poslední plošné testování v Domově důchodců v Polici nad Metují neodhalilo žádný nový případ onemocnění covid-19, zůstávají tam pozitivní čtyři klienti a tři pracovníci. "Situace je tam stabilizovaná," dodala dnes Krejčí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 12:52 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama