Němeček z kauzy lihové mafie si trest odpyká, Ústavní soud zamítl stížnost

Ústavní soud odmítl stížnost Petra Němečka, jenž jako jednatel firmy Cargo NV kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Má si odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Němeček vinu popíral, trestné činnosti se prý nedopustil. Soud jeho stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jeho argumenty jsou povšechné, bez konkrétního rozvedení, a proto Ústavní soud neshledal na jejich základě, že by došlo k zásahu do základních práv stěžovatele," stojí v usnesení.

Podle rozsudku pomohl Němeček lidem kolem Březiny zlegalizovat přes 900.000 litrů lihu, ze kterého neodvedli spotřební daň. Škoda v této větvi kauzy byla vyčíslena na 248 milionů korun.

Němeček v letech 2009 a 2010 od firmy Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku, skrytě ovládané Březinou, fiktivně odebíral autokosmetiku. Líh, který podle falešných dokladů sloužil k její výrobě, skupina ve skutečnosti prodávala výrobcům alkoholu, případně jej schraňovala v tajných skladech. Němeček pak vystavoval fiktivní doklady o prodeji autokosmetiky dalším neexistujícím odběratelům. Za legalizaci lihu dostával od Radka Březiny či jeho lidí odměnu.

Jeho trestnou činnost pomohl objasnit bratr Radka Březiny Tomáš, který v hlavní části rozsáhlé kauzy získal status spolupracujícího obviněného. Svědčili proti němu i zaměstnanci Morávia-Chem.

Němeček podle verdiktu jednal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Soud jej poslal do vězení za pomoc k zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Němeček tvrdil, že zboží z Morávia-Chem na základě smlouvy skutečně odebíral, autokosmetiku však dál prodával. Odběratelů měl prý spoustu, na jména si ale nevzpomněl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

V Ostravě se srazily tramvaje, zranili se čtyři lidé

29.10.2020 21:00 Aktualizováno Čtyři lidé byli dnes zraněni při nehodě dvou tramvají v ostravské městské části Poruba. Nehoda se…

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama