Okolnosti porodu v Pardubické nemocnici stále nejasné, kraj požádá o dokumentaci

Pardubický kraj požádá rodinu dítěte, které má po narození v Pardubicích zdravotní následky, o kompletní zdravotnickou dokumentaci pro ministerstvo zdravotnictví. Kromě porodu a poporodní péče chce hejtmanství prověřit převoz rodičky z Vamberka do pardubické nemocnice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Případ vyšetřuje i policie, postup by se ale tímto měl uspíšit, řekl dnes novinářům pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) po schůzce se zástupci Královéhradeckého kraje, společnosti Nemocnice Pardubického kraje a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o osobní a citlivé údaje, dohodli jsme se, že Pardubický kraj jako zřizovatel nemocnice, kde rodička porodila, požádá rodinu o to, aby vydala souhlas s tím, že všichni mohou poskytnout zdravotnickou dokumentaci. Rádi bychom ji předali ministerstvu zdravotnictví pro odborné posouzení," uvedl Netolický. Předpokládá, že závěry z ministerstva budou rychlejší, než závěry policejního vyšetřování.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu ženy do Pardubic. Předtím ji odmítla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Zástupci Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, pod nějž nemocnice v Rychnově spadá, se dnešního setkání nezúčastnili. Fakultní nemocnice ve středu vydala prohlášení, že do tamního zdravotnického zařízení sanita rodičku vůbec nepřivezla, protože byla zcela zaplněná kapacita porodních lůžek i porodních boxů, o čemž záchranáře informovali.

Ředitel nemocnice Vladimír Palička dnes řekl, že ženu ambulantně vyšetřovali v minulosti, dítě převzali od pardubické nemocnice do péče po porodu kvůli komplikacím.

Podle Paličky i ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda zatím není zcela jasné, zda šlo o akutní stav rodičky, nebo ne. Akutní porody nemohou zdravotnická zařízení odmítnout. Palička uvedl, že informace od záchranné služby akutní stav neavizovaly.

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) uvedl, že informace o případu jsou nejasné a kusé. "Bez jasného odborného posouzení v tuto chvíli nejsme schopni aplikovat další kroky," uvedl Štěpán. Zdůraznil, že je nutné zvlášť zkoumat transport rodičky a zvlášť její přijetí v Pardubické nemocnici a poporodní péči. Nemocnice si zadala pro posouzení postupů znalecký posudek.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly chce ministerstvo v první fázi zmapovat cestu pacientky, což se týká tří zdravotnických zařízení - Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a Pardubic. "Chystáme se do těchto nemocnic ve středu příští týden," řekl Prymula České televizi. Po získání souhlasu chce ministerstvo analyzovat i dokumentaci. Výsledky Primula očekává zhruba za měsíc, policie to podle něj může vyšetřovat i déle.

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje v pondělí odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Podle mluvčí firmy Kateřiny Semrádové zůstane lékařkou pardubické nemocnice. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že do pardubické nemocnice pošle kontrolu, měla by přijet příští týden, a to i do nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadné zmizení Čechů v Albánii. Stali se oběťmi obchodníků s orgány?

11.11.2019 17:58 Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné…

Církev a hasiči se přou kvůli kostelu v Gutech, biskupství nechce ustoupit

11.11.2019 17:55 Aktualizováno Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v…

Stav jednoho zraněného z Explosie se zlepšil, další stále bojuje o život

11.11.2019 14:54 Žádná ze čtyř komisí, které vyšetřují požár a výbuch ve státním podniku Explosia v Pardubicích,…

Tomáš Řepka zůstává za mřížemi. Polepšení se neprokázalo, řekl soudce

11.11.2019 13:04 Aktualizováno Okresní soud v Plzni dnes nepustil fotbalistu Tomáše Řepku podmíněně z vězení. Řepka totiž nesplnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama