Osoby bez státní příslušnosti: Vnitro jim ztěžuje život, chybu ani po výtkách nenapravilo

Žadatelé o to, aby jim byl přiznán status osob bez státní příslušnosti, by měli mít v Česku stejná práva jako žadatelé o azyl. Podle ombudsmana Stanislava Křečka však ministerstvo vnitra v několika případech těmto lidem nevydalo doklady a neupravilo jejich postavení. Nemohli pak například využívat zdravotní pojištění nebo se ubytovat v uprchlických zařízeních.

Ministerstvo vnitra ČR
doporučujeme

Česku podle ombudsmana chybí zákon, který by upravoval postavení žadatelů o přiznání postavení osoby bez státní příslušnosti. Ministerstvo by proto mělo postupovat stejně jako v případě žadatelů o azyl. "Tento závěr již opakovaně potvrdil Nejvyšší správní soud," uvedl Křeček. Ministerstvo vnitra tak podle něj postupuje v rozporu s judikaturou.

Šetření ve věci žadatelů o status osoby bez státní příslušnosti zahájila bývalá ombudsmanka Anna Šabatová na základě několika podnětů z let 2018 a 2019. Zjistila, že ministerstvo vnitra pochybilo, když jim nevydalo průkazy žadatele a neumožnilo jim například využívat veřejného zdravotního pojištění nebo pracovat. Jednoho ze stěžovatelů také zajistila cizinecká policie, protože ho "na základě výše uvedeného chybného postupu ministerstva vnitra mylně pokládala za osobu neoprávněně pobývající na území".

Vnitro ale podle veřejného ochránce práv po nálezech ombudsmanky situaci nenapravilo. Uvedlo, že žadatelům o postavení osob bez státní příslušnosti nemusí vydat průkaz žadatele o mezinárodní ochranu, zajistit ubytování v pobytových střediscích a umožnit přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění. Dodalo, že se připravuje novela zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců, která bude podrobněji upravovat i postavení těchto lidí.

Křeček s názorem ministerstva nesouhlasí, připravovanou novelou podle něj nelze vyřešit situaci současných žadatelů. Obrátil se proto na vládu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

OBRAZEM: Češi si dnes připomněli upálení Jana Palacha

16.01.2021 19:59 Cestou na hřbitov či na náměstí a zapálením svíčky si dnes Češi připomněli 52. výročí upálení Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama