Policie zasahuje u vydavatelů projevů Hitlera

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle DeníkuN od rána zasahují v Brně a na dalších místech proti lidem za nakladatelstvím Guidemedia. Nakladatelství v minulosti vydalo třeba antisemitskou knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera nebo projevy Adolfa Hitlera. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej na dotaz ČTK bez detailů potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle serveru zatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Policisté se podle DeníkuN zajímají o lidi kolem nakladatelství, neboť společnost vydala v posledních letech řadu neonacistických knih. Policie dotyčné podle serveru podezírá z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

"Mohu uvést, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podrobnosti k těmto úkonům uvádět nebudeme. Podáváni informací z trestního řízení má vyhrazeno Městské státní zastupitelství v Brně," uvedl Ibehej. Mluvčí zastupitelství Ivo Hahn ČTK nezvedal telefon.

Policisté z odboru extremismu a terorismu dnes zasahovali také v pražském obchodě nakladatelství Naše vojsko, které má v nabídce kalendáře pro rok 2021 s portréty osobností nacistického Německa. Uvedl to server iRozhlas.cz. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. Jeho mluvčí Aleš Cimbala serveru Novinky.cz řekl, že případ se týká prodeje kalendáře. Kvůli němu podalo několik organizací trestní oznámení.

Kalendář kritizoval i izraelský a německý velvyslanec v ČR. Podle zjištění ČTK je obchod na Andělu v Praze 5 zavřený, policisté byli na místě asi hodinu a půl a odvezli si kalendáře a hrnky s portréty nacistů.

Nakladatelství Guidemedia dříve vydalo projevy Adolfa Hitlera a čelilo obžalobě kvůli schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil. Vydalo také klasické dílo protižidovské propagandy, knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera, kvůli prodeji této knihy podala letos trestní oznámení Federace židovských obcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes…

10.07.2020 20:10 Aktualizováno Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve…

Pedofilní učitel tance zemřel ve věznici Mírov, událost se vyšetřuje

10.07.2020 14:48 Učitel tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek v pražských…

Děti zavřené v létě v autě mohou bez dozoru zemřít. Teplota kriticky…

10.07.2020 14:22 Každý rok se objeví několik případů, kdy musí policisté nebo hasiči zachraňovat děti z rozehřátých…

Matka nesouhlasí s trestem za vraždu dítěte v Brně, odvolala se

10.07.2020 13:20 Vraždu tříměsíčního dítěte v Brně, za kterou jeho matka dostala u Krajského soudu v Brně v polovině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy