Přehnaná opatření proti koronaviru: Někteří lidé byli "odříznuti" od okolí, zjistila Šimůnková

V některých sociálních službách, zařízeních pro děti nebo cizince omezili v době pandemie koronaviru kontakt s okolím až příliš. Pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková po návštěvách 12 zařízení nezjistila žádné špatné zacházení, avšak striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek v některých případech označila za problematické.

Monika Šimůnková
doporučujeme

Ředitelé některých zařízení pro děti přinejmenším v prvních týdnech pandemie osobní kontakt dětí s rodinou nedovolovali, doporučovali komunikaci přes telefon nebo sociální sítě. Lišil se i přístup k povolování dočasného pobytu dětí v rodinách. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," uvedla Šimůnková.

Také v případě sociálních služeb vnímá zástupkyně ombudsmana zákaz návštěv a volného pohybu klientů mimo areál jako problematický. Dlouhodobá absence osobního kontaktu podle ní vede ke strádání. "Podporuji zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci," uvedla Šimůnková.

Největší omezení zaznamenala kancelář ombudsmana v zařízeních pro cizince. Zvláště poukázala na jedno z navštívených zařízení. "Vládla zde atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," doplnila zástupkyně ombudsmana.

Cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací, smysluplného lidského kontaktu, uvedla pracovnice kanceláře Barbora Matějková.

Pracovníci kanceláře ombudsmana od poloviny června navštívili 12 zařízení - dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice. S dalšími byla kancelář průběžně v kontaktu. Zástupkyně ombudsmana doporučuje některá zjištění zohlednit v metodických materiálech a při opakování podobné situace zajistit lepší vyvážení ochrany veřejného zdraví a práv lidí.

Šimůnková zdůraznila, že prakticky všude se personál snažil dělat maximum pro zajištění běžného režimu a poskytování standardní péče. Všechna zařízení si po počátečních obtížích dokázala zajistit dostatek ochranných a hygienických pomůcek. Případné problémy způsoboval spíš nedostatek informací a metodického vedení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama