U piva to šlo, u potravin zatím ne. Vláda to schytala kvůli daním

Měla by se sazba DPH na potraviny snížit z dosavadních 15 % na 10? Opozice i Svaz obchodu a cestovního ruchu by to v zájmu podpory spotřeby a tím pádem i nastartování ekonomiky uvítaly, ale šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) je v tomhle směru neoblomná. Obává se totiž, že by se to nakonec stejně minulo s účinkem.

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz
doporučujeme

"Vidíme, jak lidé začínají být opatrní, méně utrácí, bojí se toho, co přijde na podzim. Pokud vláda neobnoví ochotu lidí utrácet, tak všechna ostatní podpora jsou vyhozené peníze,“ řekl v pořadu Pro a proti na stanici Český rozhlas Plus Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

"Konkrétně u potravin ale máme velikánskou obavu z toho, že by to nefungovalo," namítl místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) s poznámkou, že i on souhlasí s podporou spotřeby v zájmu oživení ekonomiky.

"Obchodní řetězce u nás z velké části patří zahraničním majitelům. Pokud bychom daň snížili, tak pouze zvýšíme obchodní marži řetězcům, tedy jim zůstane víc a také víc odvedou do zahraničí. Český stát by přišel odhadem o 15 miliard korun a velká část z nich by odešla třeba do Německa," varoval před nebezpečným scénářem.

"Ale tady říká, že nechce změnit DPH, protože by se chleba nezlevnil. Lidé nejsou hloupí a umí si spočítat, jestli ta kostka másla stála včera o 5 procent víc," oponoval prezident s tím, že u piva nebyl se snížením DPH problém.

"Jsem si jist, že by všechna média sledovala, jestli ceny klesly. A trh s potravinami je velmi konkurenční, takže by si nikdo nemohl dovolit o těch 5 procentních bodů nezlevnit,“ dodal.

„Ale těch je na trhu malé procento a stále se bavíme o té ohromné mase velkých zahraničních řetězců," oponoval koaliční poslanec, ale uznal, že u malých a lokálních prodejů by se nižší DPH mohlo vyplatit.

"No a co, že stát vidí, za kolik se potraviny prodávají? Když to stát zjistí, tak stejně nebude mít efektivní nástroje něco řetězcům nakazovat. Řetězce si vždycky najdou argument, kterým to zamlží. Schovají se pod akční cenu, pod leták a podobně a budou ukazovat vlastní průměry, takže by z toho vždy utekly," poznamenal.

"Každou miliardu teď opravdu musíme hlídat,“ vyjádřil Kolovratník podporu ministryni financí Aleně Schillerové (ANO), která se momentálně v zájmu zachování stability veřejných financí snaží být velmi opatrná, pokud jde o snižování jednotlivých daní.

"Primárním úkolem vlády je dnes podpořit poptávku lidí, protože bez toho, aby byli ochotni utrácet, tak se česká ekonomika nevzpamatuje,“ trval si na svém Prouza. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Autoservisy otevřely, zákazníky dovnitř ale nepustí

01.03.2021 15:27 Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá…

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama