U piva to šlo, u potravin zatím ne. Vláda to schytala kvůli daním

Měla by se sazba DPH na potraviny snížit z dosavadních 15 % na 10? Opozice i Svaz obchodu a cestovního ruchu by to v zájmu podpory spotřeby a tím pádem i nastartování ekonomiky uvítaly, ale šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) je v tomhle směru neoblomná. Obává se totiž, že by se to nakonec stejně minulo s účinkem.

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz
doporučujeme

"Vidíme, jak lidé začínají být opatrní, méně utrácí, bojí se toho, co přijde na podzim. Pokud vláda neobnoví ochotu lidí utrácet, tak všechna ostatní podpora jsou vyhozené peníze,“ řekl v pořadu Pro a proti na stanici Český rozhlas Plus Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

"Konkrétně u potravin ale máme velikánskou obavu z toho, že by to nefungovalo," namítl místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) s poznámkou, že i on souhlasí s podporou spotřeby v zájmu oživení ekonomiky.

"Obchodní řetězce u nás z velké části patří zahraničním majitelům. Pokud bychom daň snížili, tak pouze zvýšíme obchodní marži řetězcům, tedy jim zůstane víc a také víc odvedou do zahraničí. Český stát by přišel odhadem o 15 miliard korun a velká část z nich by odešla třeba do Německa," varoval před nebezpečným scénářem.

"Ale tady říká, že nechce změnit DPH, protože by se chleba nezlevnil. Lidé nejsou hloupí a umí si spočítat, jestli ta kostka másla stála včera o 5 procent víc," oponoval prezident s tím, že u piva nebyl se snížením DPH problém.

"Jsem si jist, že by všechna média sledovala, jestli ceny klesly. A trh s potravinami je velmi konkurenční, takže by si nikdo nemohl dovolit o těch 5 procentních bodů nezlevnit,“ dodal.

„Ale těch je na trhu malé procento a stále se bavíme o té ohromné mase velkých zahraničních řetězců," oponoval koaliční poslanec, ale uznal, že u malých a lokálních prodejů by se nižší DPH mohlo vyplatit.

"No a co, že stát vidí, za kolik se potraviny prodávají? Když to stát zjistí, tak stejně nebude mít efektivní nástroje něco řetězcům nakazovat. Řetězce si vždycky najdou argument, kterým to zamlží. Schovají se pod akční cenu, pod leták a podobně a budou ukazovat vlastní průměry, takže by z toho vždy utekly," poznamenal.

"Každou miliardu teď opravdu musíme hlídat,“ vyjádřil Kolovratník podporu ministryni financí Aleně Schillerové (ANO), která se momentálně v zájmu zachování stability veřejných financí snaží být velmi opatrná, pokud jde o snižování jednotlivých daní.

"Primárním úkolem vlády je dnes podpořit poptávku lidí, protože bez toho, aby byli ochotni utrácet, tak se česká ekonomika nevzpamatuje,“ trval si na svém Prouza. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na koupališti v Hejnicích se topila žena, zachránili ji "first respondeři"

09.08.2020 15:06 Na přírodním koupališti v Hejnicích na Liberecku se dnes kolem poledne topila třiapadesátiletá žena…

Schillerová přijela do Bohumína. Pozůstalí a zranění po požáru dostanou…

09.08.2020 14:08 Aktualizováno Moravskoslezský kraj dá pozůstalým po tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku 100.000 korun,…

V Bohumíně vzniklo pietní místo, lidé zapalují svíčky

09.08.2020 13:58 Improvizované pietní místo vzniklo dnes proti domu v Nerudově ulici v Bohumíně na Karvinsku, kde v…

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 13:46 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama