Průzkum: Tvrdší restrikce by nevadily 57 procentům Čechů, omezit kontakty příliš nechceme

Zhruba šesti lidem z deseti by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Tři pětiny lidí také podle průzkumu předpokládají, že neomezí během vánočních svátků kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii. Návštěvu lékaře kvůli obavě z nákazy koronavirem odložila čtvrtina lidí, ukázal průzkum.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zpřísnění opatření na čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES by nevadilo 57 procentům lidí. Se zpřísněním by podle ředitele společnosti Median Přemysla Čecha neměli problém hlavně voliči vládních stran.

"Zpřísnění protiepidemických opatření by nevadilo voličům ANO na úrovni 70 procent, voličům ČSSD na úrovni 74 procent a voličům KSČM na úrovni 76 procent. Zároveň by to nevadilo starším lidem, což je pochopitelné, protože ti nemusí nikam moc jezdit," řekl rozhlasu Čech.

Zpřísnění opatření by nejvíce vadilo studentům a voličům ODS a SPD. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl dnes vládě přesun Česka do čtvrtého stupně navrhovat. Při uvolnění opatření na třetí stupeň 3. prosince lidé podle průzkumu nejčastěji navštívili větší obchodní centra, pak restaurace a bary a pak kadeřnictví.

Z průzkumu také vyplynulo, že 60 procent lidí neomezí během svátků kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii koronaviru. Omezení kontaktů si připouští třetina dotázaných. Zbytek neví. Omezit kontakty chtějí hlavně vysokoškoláci a obyvatelé Prahy.

Podle výsledků průzkumu 24 procent lidí odložilo kvůli obavě z nákazy koronavirem návštěvu lékaře, prohlídku nebo nějaký plánovaný lékařský zákrok. A to hlavně lidé nad 60 let. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných se nákazy nebály a k lékaři během druhé vlny koronaviru šly. Byli mezi nimi častěji muži než ženy. Při první vlně na jaře lidé obavy měli a nemocnice úbytek pacientů registrovaly.

Průzkumu se zúčastnilo 1052 lidí starších 18 let mezi 8. až 10. prosincem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Unie: Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem

22.01.2021 15:03 Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro…

TOP ženami roku 2020 jsou Prokopová, Pešková, Zažímalová

22.01.2021 12:20 V anketě TOP ženy Česka roku 2020 zvítězily Radka Prokopová, Daniela Pešková a Eva Zažímalová.…

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama