Rafaj a místropředsedkyně ÚOHS neuspěli s ústavní stížností. Prohlídky byly dle zákona

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje i jeho místopředsedkyně Evy Kubišové proti prohlídkám provedeným v jejich nemovitostech, kancelářích a autech. Prohlídky loni nařídil Městský soud v Brně kvůli prověřování podezření na manipulace kolem zakázky na mýtný systém. ÚS nezjistil žádné porušení práv Rafaje a Kubišové.

Policie loni začala Rafaje prověřovat kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Prohlídky se v březnu uskutečnily v několika nemovitostech užívaných Rafajem, stejně jako v jeho autě a prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Rafaj v ústavní stížnosti například uváděl, že příkazy jsou jen obecně odůvodněné a příliš široce pojaté. Domáhal se navrácení zabavených věcí. Podle ústavních soudců ale popis podezření nebyl nijak vágní. "Napadené příkazy věnují podloženosti podezření ze spáchání závažné trestné činnosti dostatečný prostor," stojí v usnesení.

Zároveň ÚS připomněl, že soudy vydávají příkazy k prohlídkám v počáteční fázi trestního řízení, mnohdy v časové a informační tísni. "Jejich úkolem není 'vyšetřit' prověřovanou trestnou činnost, ale posoudit toliko existenci důvodného podezření a nezbytnost jeho potvrzení provedením prohlídky," konstatoval ÚS.

V případě Kubišové se příkazy k prohlídce týkaly kanceláře, auta a bytu. Místopředsedkyně úřadu ve stížnosti tvrdila, že městský soud nesplnil svou ústavní povinnost ochrany základních práv a stal se pouze "pošťákem" pro návrhy státního zástupce. Ústavní soudci ale její stížnost odmítli s podobnou argumentací jako u Rafaje.

Do obou řízení vstoupil jako vedlejší účastník také antimonopolní úřad. Poukazoval na údajná pochybení při vydání příkazů i provedení prohlídek. Zajištění listin ze správních spisů bez dodržení zákonných podmínek podle něj vedlo k porušení práv subjektů, jejichž zájmy úřad chrání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) chtějí po dovolené prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání Rafaje z funkce. Rafaj v prohlášení pro média uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že by pro jeho odvolání byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.

V rozhovoru pro Rádio Impuls komentoval také domovní prohlídku, která podle některých médií našla v jeho bytě schované dva miliony v hotovosti v několika obálkách. "Peníze nebyly nikde schované, byly normálně v šuplíku rozdělené na několik účelů. Část byla dceři na věno, část na stavbu chaty na Lipně," řekl Rafaj. Odmítl také své napojení na společnost Kapsch a upozornil, že opakovaně rozhodl v neprospěch bývalého provozovatele mýtného systému a soud jeho rozhodnutí potvrdil.

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby.

Související

Ochranný svaz autorský

Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

Více souvisejících

Petr Rafaj (předseda ÚOHS) Ústavní soud ČR ÚOHS

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy