V deseti obcích se opakují volby, velký zájem hlásí Strakonice

Lidé v deseti obcích dnes rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast byla rozdílná, podle zjištění zpravodajů ČTK se odpoledne pohybovala většinou od 30 do 50 procent, někde už dorazila víc než polovina voličů. Ve Strakonicích se opakované komunální volby konají po rozhodnutí soudů, které vyhověly stížnosti na možné zvýhodnění vítězné Strakonické veřejnosti v předvolební kampani. Ve zbylých devíti obcích jdou lidé znovu volit, protože se v nich rozpadla zastupitelstva.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Strakonicích je o volby velký zájem. "Lidi tu na volby čekali už ráno, ještě před tím, než jsme místnosti otevřeli," řekla předsedkyně volební komise ve strakonické základní škole Dukelská Marie Mayerová. Kolem 14:00 byla účast téměř 40 procent a odhaduje, že přijde více než 50 procent voličů.

V Nučicích u Prahy odvolilo do 15:00 asi 30 procent obyvatel. Volby jsou podle volební komise bez komplikací. V Adamově na Kutnohorsku dorazila k volebním urnám již polovina voličů. "Měli jsme tady dokonce kontrolu z Čáslavi," řekla členka volební komise. V obou případech se volby opakují kvůli tomu, že část zastupitelů složila svůj mandát, a zastupitelstvo tak nemělo potřebný počet členů.

V jednom ze dvou volebních okrsků v Huzové na Olomoucku přišlo do dnešních 15:00 k novým komunálním volbám zhruba 49 procent oprávněných voličů. Uvedla to členka volební komise. Zastupitelstvo se v obci rozpadlo v létě, kdy počet klesl pod zákonem daných nejméně pět členů.

V Chuderově na Ústecku se volí kvůli rezignaci starosty Stanislava Kováře a dvou dalších zastupitelů. Rezignaci zdůvodnil starosta, který podle informací ČTK znovu kandiduje, údajnou nespoluprací a nesouladem mezi zastupiteli. K volbám se po 14:00 do Chuderova dostavilo téměř 30 procent voličů, v Lipové, která je součástí obce, volilo už zhruba 50 procent voličů.

V Nebanicích na Chebsku je zájem o nové volby do zastupitelstva vysoký, z 278 zapsaných voličů jich do 16:00 odvolilo 157, řekla ČTK členka volební komise. Hlasování se zatím obešlo bez problémů, během dne dorazila do obce kontrola z chebského městského úřadu a večer ještě přijedou úředníci z karlovarského krajského úřadu.

Na jižní Moravě se volí ve čtyřech vesnicích, protože i v nich poklesl počet zastupitelů pod zákonné minimum. V jednom případě i proto, že zastupitel zemřel. Nízký zájem je v Lesním Hlubokém na Brněnsku, kde přišlo po 14:00 jen 11 procent voličů. Zhruba dvojnásobný zájem byl v Zelené Hoře na Vyškovsku, účast byla přes 20 procent. Výrazně větší zájem byl v Korolupech na Znojemsku, kam přišlo 38 procent voličů, a v Bukovicích na Brněnsku, kde volilo dokonce 40 procent voličů.

Volební místnosti se dnes otevřely v 7:00 a lidé mohou své hlasy odevzdávat do 22:00. Poté začnou volební komise sčítat hlasy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila…

19.10.2020 22:23 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není…

Asociace: Průvodcům současnou situaci komplikují i uzavřené školy

19.10.2020 19:30 Průvodcům, jejichž obor je koronavirovou krizí těžce zasažen, současnou situaci komplikují i…

Hasiči v Praze řeší krizové scénáře. Kvůli covidu slouží v minimálním…

19.10.2020 18:01 Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním…

Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá…

19.10.2020 16:49 Aktualizováno Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama