Záhadné zmizení Čechů v Albánii. Stali se oběťmi obchodníků s orgány?

Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné dovolené v Albánii, se stali oběťmi obchodu s orgány. Urban, který se vydal po stopách Lenky Tučkové a bratrů Jana a Michala Pavelkových, o případu vydal nedávno knihu Návrat do Valbone. Jeho nová pátrání ho přivedla k závěru, že se studenti stali oběťmi zločinu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

albánie
doporučujeme

"Zjištění potvrzuje vyjádření jednoho z hlavních vyšetřovatelů," prohlásil Urban v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK.

I přes zjištěné skutečnosti je autor k dořešení případu oficiální cestou skeptický. Do kauzy byla tehdy s nulovým výsledkem zapojena řada českých i mezinárodních institucí včetně Interpolu.

"Oběma rodinám všichni jen neustále psali, že pokračují v pátrání, přitom hlavní vyšetřovatel kauzy se jasně vyjádřil, že v případu tzv. organ trafficking byly tři oběti české národnosti, dva muži a jedna žena," uvedl Urban, který byl před třemi lety požádán matkou ztracených chlapců, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo. "V inkriminované oblasti a daném čase se žádní jiní občané ČR neztratili," dodal.

Román Návrat do Valbone je zčásti fikce, ale pro závažnost popisované události by měl být varováním. Kniha odkrývající pozadí zmizení studentů v Albánii je podle autora bestsellerů Habermannův mlýn, 7 dní hříchu nebo románu Tenkrát v ráji ze 70 procent podle skutečnosti a ze 30 procent fikce. "Jsem sám zvědav, jaké reakce kniha vyvolá. Její hlavní pointou ale paradoxně není objasnění trojnásobné vraždy, ale skutečnost, že je to příběh, který se může stát i vám," sdělil Urban.

Za účelem osvěty široké veřejnosti vznikly také webové stránky www.navratdovalbone.cz, kde je zveřejňována korespondence obou rodin se zainteresovanými institucemi.

O obchodu s lidskými orgány v této oblasti se hovoří již několik let. Vyšetřovatelé pověření Evropskou unií získali "solidní informace" o zabíjení zajatců kvůli prodeji jejich orgánů za války v Kosovu v 90. letech. Nemají ale dostatečné důkazy k obvinění konkrétních osob. Před pěti lety dospěl k tomuto závěru americký prokurátor Clint Williamson, který by pověřen vyšetřováním zločinů v Kosovu. Williamsonovo vyšetřování navazuje na zprávu, kterou pro Radu Evropy vypracoval v roce 2010 Dick Marty.

Podle ní někdejší povstalecká Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK) praktikovala v Kosovu a Albánii obchod s lidskými orgány zajatých Srbů a kosovských Albánců, kteří nesouhlasili s praktikami UÇK. Ve své knize Lov. Já a váleční zločinci se o těchto případech zmínila i bývalá hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejasnosti kolem smrti kojence na Mělnicku. Policie pracuje s novou verzí

01.06.2020 17:17 Aktualizováno Policie prověřuje, zda se smrtí kojence nalezeného u Hořína na Mělnicku nesouvisí protiprávní…

Okolnosti úmrtí miminka na Mělnicku nejasné. Sociálka odmítá pochybení

01.06.2020 16:48 Mělničtí sociální pracovníci v případu kojence, který byl v sobotu nalezen mrtvý u Hořína, dle…

Kauza utonutí chlapců v jezeře Lhota ještě nekončí, žalobkyně podala…

01.06.2020 14:35 Státní zástupkyně Dana Čechová dnes podala stížnost proti středečnímu rozhodnutí mělnického soudu,…

Policie ukončila pátrání po Jaroslavu Uhlířovi. Co se stalo?

01.06.2020 13:56 Aktualizováno Pátrání po hudebníkovi a skladateli Jaroslavu Uhlířovi je u konce. Po poledni ho sice policie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy