Kupní ceny nemovitostí letos ještě klesnou

Praha - Letos v Česku klesnou finální kupní ceny nemovitostí, protože se na trhu za období krize nahromadilo mnoho neprodaných staveb. Uvedl to v úterý vedoucí katedry oceňování Bankovního institutu vysoké školy (BIVŠ) Petr Ort.

U rezidenčních staveb jde podle něj hlavně o nové developerské projekty, u korporátních staveb o administrativní budovy a sklady.

Nejvíce by podle něj měly klesnout ceny u nových developerských projektů, tedy novostaveb. "Zde pro letošní rok očekávám pokles cen až o 30 procent, u starších paneláků zhruba o 10 až 15 procent," odhadl Ort.

Nejlepší investicí je podle něj byt 2+1 na Žižkově. "Proč? Dnes jej koupím za tři miliony, za 20 let bude mít hodnotu přes osm milionů korun. Naopak se nevyplatí koupit nové byty v projektech developerů v okrajových částech. Domy mají nízkou úroveň, na projektech se šetří a šetřilo. Navíc tam není pořádná vybavenost. Ceny tak půjdou dolů v horizontu do čtyř až pěti let u nových developerských projektů o 30 procent, zejména ty nejhorší," vysvětlil Ort.

Koupě bytu v Praze 1, 2, 3, 5, 6 a dále třeba Karlín, tedy obecně to jádro Prahy s výbornou vybaveností a dopravní dostupností je nyní podle něj nejlepší investicí. "Obecně tedy ta starší zástavba do roku 1950. Tam ten nárůst ceny bude velký. Je to z hlediska koupě bytu nejlepší investice," přiblížil Ort.

S tím souhlasil i jednatel developerské a inženýrské společnosti Idea Domus Jakub Štohanzl. "Podívejte se třeba na to, kolik novým domů a bytů se postaví v budoucnu v centru Prahy? Ty ceny a tím pádem i hodnota těchto domů a bytů bude opravdu dále stoupat," potvrdil Štohanzl.

Jedním z hlavních faktorů celosvětové bubliny v letech 2004 až 2008, tak i tří českých cenových bublin v letech 1990 až 1996, 2004 a 2007, byla podle Orta zejména úvěrová politika bank.

Z obecných pravidel vzniku cenových bublin, z historického přehledu tří cenových bublin z poslední doby i z analýzy současného stavu celkem jednoznačně vyplývá, že pro všechny cenové bubliny bylo něco společného – nepravděpodobné očekávání budoucího vývoje ceny, spojené hlavně s psychologicko–behaviorálními faktory.

"Rozdíly mezi cenovou nabídkou a finální cenou, za kterou se byt prodá je zhruba minus 23 procent. U domů cena uskutečněného prodeje klesne oproti původně nabízené zhruba o 15 procent," upozornil Ort s tím, že nejmenší rozdíl mezi nabídkovými a skutečnými cenami je u pozemků.

Při poslední cenové bublině se podle Orta jednoznačně prokázalo, že se české banky chovaly lépe a obezřetněji než většina bank nejen v našem regionu, ale i ve starých zemích Evropské unie a zejména v USA.

"I vzhledem k tomu, že se u všech bank, které v České republice působí, zlepšila kvalita ocenění nemovitých zástav i management rizika, lze předpokládat, že ani v budoucnu české banky svojí úvěrovou politikou nepodpoří vznik další bubliny," odhadl Ort. Ani ze strany nabídky, ani ze strany poptávky není tedy podle něj v současnosti cenová bublina pravděpodobná. "Dá se předpokládat, že v budoucnu vznikne podobná reklamní kampaň zaměřená například na přechod koruny na euro, kdy budou lidé opět ujišťováni o tom, že mají opět poslední možnost. Doufejme, že trh bude na tuto kampaň lépe připraven a nenechá se zavést nesprávným směrem," dodal Ort.

Ostatní faktory, tedy úvěrová politika bank, reklamní kampaně a do jisté míry i politické a právní faktory byly jen akcelerátorem spuštěné laviny.

Související

Více souvisejících

nemovitosti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy