Politická nestabilita a korupce brzdí konkurenceschopnost ČR, shodli se manažeři

Praha - Přetrvávající slabá výkonnost státní a veřejné správy, politická nestabilita, která brzdí přijetí reforem a jejich zavedení do praxe, či nadále existující korupce ohrožují konkurenceschopnost České republiky. Vyplývá to ze závěrů kulatého stolu členů Klubu Manažera roku.

Konkurenceschopnost ČR podle manažerů ohrožuje také prohlubující se nedostatek technicky vzdělaných pracovníků a zhoršující se dostupnost vysoce kvalifikovaných odborníků.

Zástupci byznysu se shodli s vyjádřením člena NERV Michala Mejstříka, podle něhož nejslabší stránkou konkurenceschopnosti jsou chatrné základy, tedy slabá funkčnost institucí a nedokončenost struktury vzdělání, a to i celoživotního. "Dílčí krůčky jsou nedostačující, není vyřešeno nadresortní fungování institucí a koordinace resortů. Zatímco soukromý sektor si udržuje slušnou dynamiku, veřejná správa se zmítá v problémech," prohlásil Mejstřík.

Názor byznysu shrnul generální ředitel textilní společnosti Veba Josef Novák. "Instituce jsou koule na noze podnikání," tvrdí Novák.

Jeho slova potvrzují mezinárodní srovnání, v nichž jsou české instituce v pořadí v sedmé desítce, zatímco celková konkurenceschopnost ČR je na 36. místě. "Stát se musí chovat jako velký podnik. K tomu je však třeba řada předpokladů, včetně nutnosti odpolitizování státní správy, aby zde působili profesionálové," poznamenal prezident České manažerské asociace Pavel Kafka a dodal, že byznys bude vytvářet tlak na administrativu, aby alokoval peníze tam, kde je to třeba.

Manažeři poukázali také na přetrvávající problém korupce a zmínili fakt, že privátní sektor se snaží uniknout z dosahu nefungujících institucí podnikáním v jiných zemích. Výrazně se v této souvislosti z řad byznysu ozývaly výhrady ke ztrátě důvěry v politické elity a zmiňovala se krize autorit. "Současná politická atmosféra a situace není v zájmu tuzemského byznysu," poznamenal Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR.

To, že ČR ztrácí konkurenceschopnost v některých odvětvích má podle manažerů souvislost také s nedostatkem technicky vzdělaných pracovníků. Problémy jsou i v dostupnosti vysoce kvalifikovaných odborníků, kde je ČR na 50. místě ve světě. "Zejména malé firmy nebudou míst dostatek peněz na zaplacení špičkových odborníků," uvedla k tomu Miroslava Kopicová, místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace a bývalá ministryně ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podle ní je alarmující také to, že řada těchto technicky vzdělaných lidí končí v jiných oborech, než vystudovali. "Jen deset procent elektrotechniků zůstává v oboru. Vzhledem k jejich způsobu uvažování a kvalitě jsou firmami vyhledáváni jako manažeři," doplnila Kopicová.

V této souvislosti apelují manažeři na vládu, aby byla dokončena reforma vysokého školství, která je už připravena. Dokončena by měla být také reforma výzkumu, která se zadrhla a brzdí rozvoj kapacit.

O chystané Strategií konkurenceschopnosti, kterou připravuje ministerstva průmyslu a obchodu, náměstek ministra Martin Tlapa prozradil, že její součástí bude definování prioritních oborů státní podpory. "Do budoucna nebudeme špičkoví ve všech oborech. Je proto nutné podpořit právě ty, kde špičkoví můžeme být," uvedl Tlapa.

Manažeři varovali před tím, že pokud politici výrazněji nezačnou činit, promeškává tato země možnost zvýšení své konkurenceschopnosti. Apelují proto na vládu, aby "postavila na vrchol pyramidy důležitosti strategii konkurenceschopnosti země", jejíž příprava na ministerstvu průmyslu a obchodu se opírá i o doporučení skupiny expertů Národní ekonomické rady vlády (NERV).

 

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy