Covid a dojíždění do práce? Téměř polovina Čechů pokládá MHD za rizikovou

Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou jako velmi rizikové. Na 36 procent lidí je vidí jako částečně rizikové, naopak 15 procent považuje hromadnou dopravu za bezpečnou. Na osm procent dotázaných pak uvedlo, že rizikoví jsou především jednotlivci, kteří nedodržují stanovená opatření.

doprava

Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Hays, kterého se zúčastnilo 600 respondentů napříč profesemi a specializacemi.

Na 37 procent respondentů omezilo využívání městské dopravy na nezbytné minimum, dalších osm procent ji přestalo pro cesty do zaměstnání využívat zcela, což výrazně podpořila možnost práce z domova. Dalších 14 procent respondentů by rádo četnost využití MHD omezilo, nicméně to není v jejich možnostech, pravidelnému dojíždění do zaměstnání se vyhnout nemohou. Ostatní, tedy 41 procent lidí, využívá městskou dopravu podle svých běžných zvyklostí.

"Již na jaře, kdy onemocnění covid-19 udeřilo poprvé, jsme měli možnost zaznamenat masivní odliv pracovníků z kanceláří do domácího prostředí. Společnosti si ověřily, že tímto způsobem dokážou fungovat s uspokojivým výsledkem bez větších problémů. Přestože se v letních měsících většina zaměstnavatelů vrátila k relativně běžnému fungování, často zaváděli home office jako trvalou formu práce," uvedl ředitel Hays Sandor Bodnár.

Na devět procent respondentů uvedlo, že jejich kanceláře jsou stále dočasně uzavřeny, čímž problematiku dojíždění do práce nemusí řešit. Sedmnácti procentům odpovídajících pak zaměstnavatel poskytl alternativní řešení.

"V těchto případech nabízejí zaměstnavatelé především variantu firemních svozů, což je možné ve větších společnostech či v regionech. Jinde přistoupily společnosti k navýšení parkovacích kapacit či zavedení příspěvků na pohonné hmoty, aby svým lidem umožnili častější využití vlastních automobilů. V jednotkách případů firmy upravily pracovní dobu mimo dopravní špičku," upozornil Bodnár.

Uchazeči o pracovní místa se nyní podle něj často dotazují, jakým způsobem firmy pečují o ochranu zdraví svých zaměstnanců. Vedle běžných opatření, jako je bezpečná vzdálenost pracovníků od sebe, pravidelná dezinfekce pracovních míst a společných prostor firmy, také poskytují ochranné prostředky pro potřeby svých zaměstnanců zdarma. Některé společnosti hradí svým lidem i preventivní Covid testy nebo poskytují vitaminové balíčky na podporu imunity.

Personální agentura Hays patří mezi světové vedoucí společnosti v oboru lidských zdrojů a získávání specialistů.

Tripartita chce automobilkám v čipové krizi dát peníze určené na covidový…

18.10.2021 14:03 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

18.10.2021 10:33 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

ČEZ oznámil dramatické zvýšení cen plynu, lidé si připlatí i za elektřinu

18.10.2021 08:09 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Související:

Právě se děje

reklama