Finanční ztráty kvůli koronaviru má 72 procent developerů, klesá zájem o rezidence

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 45 developerskými firmami v Česku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Stavebnictví, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pokles poptávky po rezidenčních nemovitostech můžeme přisoudit faktu, že mnoho lidí si teď není jisto svojí budoucí ekonomickou situací, a to se samozřejmě promítne i do plánovaných investic do vlastního bydlení," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Developeři podle průzkumu aktuálně počítají s tím, že se nabídka jejich nemovitostí meziročně sníží o 2,4 procenta. U poptávky očekávají pokles o 4,9 procenta. Ještě v polovině února čekali nárůst nabídky o 2,5 procenta a poptávky o 2,6 procenta.

"Další vývoj bude více zřejmý tak do dvou měsíců. Nyní je ještě předčasné vyvozovat jakékoliv závěry," doplnil předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.

Současná situace měla dopad na obchodní činnost všech dotázaných. Šlo zejména o zrušení obchodních schůzek (90 procent) a o nižší zájem o nemovitosti ze strany zákazníků (76 procent). Dále developerům situaci zkomplikovalo prodloužením lhůt kvůli nižší činnosti veřejné správy (62 procent) nebo odložení platby ze strany zákazníka (48 procent). Se zrušením zakázky či obchodu se setkala desetina dotázaných. Desetina také uvedla, že byla nucena pozastavit zahájení nového projektu.

Stavební firmy podle průzkumu CEEC Research očekávají, že odvětví letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuřáci si mají zase připlatit. Ministerstvo navrhlo daňový balíček pro rok…

27.05.2020 16:47 Aktualizováno Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně.…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Nová ekonomická analýza: Pro Česko je důležité zkrátit recesi v EU na…

27.05.2020 14:56 Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli…

Příspěvek 500 korun budou moci dostat i společníci malých s.r.o.

27.05.2020 14:25 Aktualizováno Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy