Obce by měly mít při povolování výstavby bytů právo od developerů žádat až čtvrtinu nových bytů pro svoje účely. Počítá s tím poslanecký návrh ČSSD o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl obcím usnadnit výstavbu bydlení. Představitelé sociálních demokratů o tom dnes informovali na setkání s novináři. Obce by developerům za byty platily pouze nákladovou cenu, zákon by měl podle ČSSD snížit ceny bytů až o třetinu.
"Zákon by umožnil obcím založit veřejně prospěšnou společnost, která by si vzala úvěr na výstavbu. Zájemci o bydlení by si naopak hypotéku nebrali. Podporu budeme shánět v koalici i u ostatních stran. Rádi bychom, aby ho Sněmovna schválila do konce volebního období. Může se to zdát jako příliš ambiciózní, ale máme na to zhruba 15 měsíců. Prakticky 30 let jsme v této oblasti zaspali. Někdo s tím výkopem přijít musel," uvedl poslanec ČSSD Jan Birke.
Základem zákona je podle něj formulace neziskového charakteru výstavby a provozování bytů. Nositelem výstavby by byla veřejně prospěšná společnost, která může mít formu družstva, spolku, společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. "Každá forma má svá specifika, ale společný princip zajišťuje bydlení, nikoliv zisk investorovi. Obce získají nová oprávnění při povolování výstavby investičních bytů žádat, aby až 25 procent nových bytů bylo v režimu tohoto zákona," doplnil Birke. Při návrhu zákona se ČSSD inspirovala v Rakousku a Velké Británii.
Jak Birke dále uvedl, zákon umožní bytovým družstvům návrat k výstavbě, přestanou být pouhými správci v minulosti postavených bytů, aniž by ohrozily oprávněné zájmy současných bydlících. "Zákon pamatuje i na využití již platné úpravy sociálního družstva pro výstavbu se zaměřením na poskytování sociálního bydlení. Zákon se odkazuje na provedení formou nařízení vlády. To umožní být flexibilní podle podmínek na trhu s bydlením," podotkl Birke.
Výstavba podle něj může být bez finanční podpory státu, s tou ČSSD počítá jen v případě, pokud by byly byty pronajaty lidem s nízkým příjmem. Úvěr si sjedná společnost, splátky se rozpočítají na nájemníky. "Rozpočet stavby se sestavuje ve výši skutečných doložitelných nákladů. Zákon řeší i formy případného vkladu obce vložením pozemku," uvedl dále Birke.
ĆSSD chce podle něj v budoucnu prosadit, aby nikdo neplatil za bydlení víc, než 30 procent čistých rodinných příjmů. Pokud by platil více, musel by mu pomoci stát.
"Stav bydlení v Česku je již delší dobu neuspokojivý, na trhu je nedostatek bytů a lidé se stále více musejí spoléhat na dlouhodobé pronájmy či mladí lidé často musí žít u rodičů. Mnoho let se o dostupném bydlení pouze mluví. Tento zákon je první, nezbytně nutný krok k narovnání práva na bydlení," dodal předseda ČSSD Jan Hamáček.
Právě nyní debatuje náš předseda @jhamacek, ministr zahraničí @TPetricek nebo také poslanec @Honza_Birke s novináři na neformální snídani. Téma? Dostupné bydlení a zákon, který budeme prosazovat. pic.twitter.com/jt2gJPTP8E
— ČSSD (@CSSD) July 9, 2020
Podle údajů poradenské společnosti Deloitte ceny bytů v Praze a krajských městech letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 13 procent na 65.400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší za poslední dva roky. V prvním čtvrtletí letošního roku byla nejdražší Praha (88.100 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (21.000 Kč/m2). Od roku 2014 ceny vzrostly více než o 70 procent.
Analytici: Návrh by ceny bytů nesnížil, právě naopak
"Pokud by developer dosáhl u čtvrtiny stavěných bytů nulové marže, musel by o čtvrtinu zvýšit marži u ostatních bytů. Výsledkem by tedy bylo citelné zvýšení ceny tržně prodávaných bytů. Za problém bych považoval I celkové pokřivení cenových relací na trhu, které by se mohlo stát podhoubím pro spekulace a korupci," uvedl například analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy s návrhem ČSSD z ekonomického hlediska nelze souhlasit. Omezil by svobodu podnikání developerů a dalších podnikatelů ve stavebnictví. "Přitom právě dostatečný zisk je to, co developery motivuje k jejich ekonomické aktivitě. Navíc přidělování obecných bytů má značný korupční potenciál. Obecní zastupitelstva získají bezpracně majetek, s nímž budou moci nakládat zcela netržně, čili třeba právě přidělovat byty na bázi korupce," doplnil Kovanda.
Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že v případě zavedení této normy by se stavělo ještě méně, snížil by se počet nových bytů a dále vzrostly ceny. "Samy radnice by na tom přitom prodělaly. Nákladové ceny staveb, které by radnice platily, se v posledních letech výrazně přiblížily prodejním cenám. Takže představa, že radnice takto pod cenou znárodní soukromě vybudované byty, je mylná," sdělil Bartoň.
Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka je návrh ČSSD nebezpečným pokusem, který jde daleko za hranu sektorové daně. "Chtějí-li politici skutečně pomoci k levnějším bytům, nechť prosadí skutečnou kvalitní a efektivní rekodifikaci stavebního práva. Aby se na povolení nečekalo osm a více let. Ať výstavbu bytů především pro mladé rodiny podpoří daňovými úpravami," uvedl Kadeřábek. Daňová zátěž na bydlení je podle něj v Česku v porovnání s EU vysoká.
Podle mluvčího developerské společnosti Central Group Ondřeje Šťastného se má veřejná správa postarat hlavně o to, co nemůže zajistit soukromý sektor. Tedy především o základní stavby dopravní a technické infrastruktury, o důležité stavby pro zdravotnictví, sociální účely, vzdělávání, kulturu nebo bezpečnost. "Nemáme problém s tím byty v každém novém projektu nabídnout přednostně městu, ale to by je muselo koupit za běžnou tržní cenu sníženou maximálně o množstevní slevu. Pokud by město mělo získat až čtvrtinu bytů za výrazně nižší než tržní cenu, logicky by to se to projevilo ve zvýšení cen ostatních bytů," dodal Šťastný.
Související

Nový termín komunálních voleb. V obcích půjdou lidé k urnám v září

Obce nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví
obce , Byty , developeři , ČSSD , Jan Birke , Jan Hamáček
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 1 hodinou

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 1 hodinou

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 2 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 3 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 3 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 4 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 5 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 5 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 6 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 6 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 7 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 7 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 8 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 8 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 8 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 8 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 10 hodinami

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
před 10 hodinami
Kim Čong-un se otočí ke Koreji zády, varují analytici. Asie čelí nové realitě
Prezident Jižní Koreje I Če-mjong se bude muset vyrovnat s novým, mnohem tvrdším postojem Severní Koreje, která se pod vedením Kim Čong-una definitivně odvrátila od myšlenky znovusjednocení Korejského poloostrova. Místo toho Pchjongjang posílil jaderný arzenál, navázal úzké vojenské vazby s Ruskem a označil Soul za „nepřátelský stát“.
Zdroj: Libor Novák