Firmy mohou žádat o dotaci na úspory energie, agentura rozdělí miliardu korun

Na snížení energetické náročnosti provozu malých, středních i velkých podniků je v jedné z posledních výzev programu podpory s názvem Úspory energie připravena dotace jedna miliarda korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla Agentura pro podnikání a inovace (API), která v úterý zahájila příjem žádostí, jenž potrvá do konce dubna 2021. Výzvu vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ilustrační foto

"Program Úspory energie je vhodný pro všechny podniky, které chtějí vyměnit staré technologie na výrobu energie za nové, modernizovat či rekonstruovat rozvody elektřiny, plynu a tepla v budovách a průmyslových areálech. Je příhodný také pro ty, kdo plánují využívat odpadní energie ve výrobních procesech nebo zavést či modernizovat systém měření a regulace," řekl dnes generální ředitel API Lukáš Vymětal.

Žadatelé podporu podle něj často využívají i na instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vlastní spotřebu podniku nebo modernizaci soustav osvětlení budov a areálů. API uvedla, že zájemci mohou dotací na své projekty získat zpět až polovinu způsobilých výdajů, minimálně pak půl milionu Kč a maximálně 200 milionů korun na jeden projekt. Podrobné informace o aktuální výzvě jsou dostupné na webu agentury.

Program Úspory energie patří podle API k programům, o které je v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) největší zájem. Agentura uvedla, že dosud podpořil 2363 projektů za téměř 11 miliard korun, proplaceno v něm bylo už téměř pět miliard korun.

Společnost Marlenka International, výrobce medových dortů z Frýdku-Místku, například použila podporu na výstavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní výrobní areál, další dotace pak využila na snížení energetické náročnosti jeho provozu. Družstvo Galvanotechna, které poskytuje služby v oboru povrchových úprav kovů, pak tuto dotační podporu využilo ke snížení energetické náročnosti a emisí oxidu uhličitého u výrobní budovy ve Vratislavicích nad Nisou na okraji Liberce.

API je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná ministerstvem průmyslu a obchodu. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory OP PIK 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje