Inflace bude podle analytiků v nejbližší době nadále kolem tří procent

Meziroční inflace zůstane s největší pravděpodobností na hranici tří procent i v dalších měsících, vyplývá z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Přispět k tomu může podle některých ekonomů i uvolňování omezení v ekonomice a s tím spojené otevírání obchodů a restaurací.

Eurozpravy.cz

Překonání tříprocentní hranice již v dubnu je podle ekonomů překvapivé, protože ke zdražení pohonných hmot a nízké srovnávací základně z loňska se přidalo mimo jiné i zdražení potravin. Navíc růst inflace není podle nich jen lokální záležitostí. Ceny rostou celosvětově mimo jiné kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích následkem pandemie, upozornili.

Meziroční inflace v dubnu stoupla na 3,1 procenta z březnových 2,3 procenta. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

"Je pravděpodobné, že se inflace v blízkosti trojky bude držet i nadále. Velkou neznámou je další vývoj cen ve službách, které po měsících začínají opět postupně fungovat," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Inflace by měla zůstat podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zvýšená i v květnu, poté by však měla začít opět zpomalovat. "Inflace v letošním roce zrychluje globálně, za čímž stojí řada faktorů, mnohé z nich jsou však spíše nabídkového charakteru a souvisí s výpadky v dodavatelských řetězcích následkem pandemie. Svou roli hraje také nízká srovnávací základna z minulého roku," uvedl.

Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského se při pohledu na strukturu inflace ukazuje, že ekonomika zřejmě již pomalu začíná generovat i tlaky na růst cen, které souvisí s oživením spotřeby domácností a cenovou strategií obchodníků. "Potvrzení této domněnky může přijít už během května spolu s otevřením maloobchodních prodejen a případným uvolněním restrikcí u ubytovacích a restauračních zařízení," uvedl.

Dubnový nárůst celkové inflace byl sice podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče v případě české ekonomiky vyšší, než se čekalo, ještě dramatičtější vývoj je ale podle něj patrný v dalších středoevropských ekonomikách. "V letošním dubnu došlo napříč Evropou k výraznému zrychlení meziročního růstu cen pohonných hmot, což bylo dáno nízkou srovnávací základnou, kterou představoval vývoj těchto cen v dubnu loňského roku," upozornil . V Polsku meziroční inflace stoupla na 4,3 procenta a v Maďarsku na 5,1 procenta. "Celková inflace by se v případě české ekonomiky mohla v dalších měsících stabilizovat, zůstane však v oblasti tří procent a v samotném závěru letošního roku ještě zřejmě přechodně dále vzroste," dodal.

V nejbližších měsících je i podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka pravděpodobné, že se meziroční inflace bude i nadále pohybovat na hraně tří procent. "S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží po významném uvolnění protiepidemických opatření," upozornil.

„Potvrdilo se, že inflace bude letos postupně mířit přes tříprocentní hranici. Ještě výraznější bude v těch segmentech, které budou posledním rokem života s covidem zasaženy nejvíce, jako jsou cestovní ruch či pohostinství a ubytovací služby. Dokážu si představit, že v těchto odvětvích se nárůst cen může krátkodobě vyhoupnout i do dvojciferných čísel. S rostoucí inflací bude pokračovat tlak na pozvolné posilování koruny,“ uvedla partnerka PwC a expertka na měnovou politiku Olga Cilečková.

Podle ekonomky investiční skupiny LOGeco Jany Mückové bude inflace jeden z největších strašáků následujícího období. "Jsme totiž v opačné situaci, než tomu bylo u poslední finanční krize. Zatímco tehdy se začaly snižovat úroky a tisknout peníze až v reakci na pokles ekonomiky, tak nyní už je svět zasypaný penězi a úroky jsou dlouhodobě na nule. S rychlým návratem inflace pak zdraží úvěry a náklady dluhopisů, což bude opravdový test pro ekonomiku," uvedla.

Dnešní čísla podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy zvyšují pravděpodobnost, že ČNB by mohla už letos v srpnu zvýšit svoji základní úrokovou sazbu a že ji letos zvýší dost možná i dvakrát. "V příštím roce by ji mohla zvednout až čtyřikrát. Koncem roku 2022 by základní sazba mohla činit 1,5 procenta," uvedl.

Témata: EZ

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 09:56 Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Česko je bohatší než Itálie nebo Španělsko, Češi jsou spokojenější než…

21.06.2021 01:36 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Už od konce 50. let bylo mnoha tuzemským ekonomům zřejmé, že centrální…

Související:

Právě se děje