Investiční pobídky mají být dostupnější výrobcům do zdravotnictví, návrh projedná vláda

Získání investičních pobídek by mělo být dostupnější pro výrobce zdravotnického zboží či ochranných pomůcek. Nemuseli by plnit dosavadní podmínku vyšší přidané hodnoty, minimální výši investice nebo počet pracovních míst. Dále by měli být u investičních pobídek obecně zvýhodněni malí a střední podnikatelé.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z vládních materiálů, které má ČTK k dispozici. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) má v pondělí projednat kabinet.

V souvislosti s pandemií koronaviru a případnými dalšími krizovými situacemi chce úpravou stávajících předpisů MPO zajistit soběstačnost širšího okruhu zdravotnických prostředků a farmaceutik, a odstranit tak závislost na zahraničních dodávkách. Jednodušší podmínky mají umožnit snazší přístup k podpoře formou investičních pobídek. Změna má vést také k motivaci českých producentů zaměřit se v době potřeby na vybrané výrobky.

Ministerstvo vnitra podle vládních materiálů k 8. červnu za nákup ochranných pomůcek ze zahraniční zaplatilo 4,3 miliardy korun. Úprava předpisu o investičních pobídkách by tak měla vést ke snížení výdajů ze státního rozpočtu.

Mezi strategické produkty MPO zařadilo ochranné pomůcky, laboratorní testy, vybavení pro operační sály, chirurgické nástroje, sterilizátory nebo terapeutické a stimulační prostředky. Seznam bude stanoven prováděcím právním předpisem a v případě potřeby ho bude možné flexibilně upravovat.

Čeští výrobci certifikovaných ochranných pomůcek, které jsou využívány proti šíření nemoci covid-19, disponují podle posledních dostupných údajů státní agentury CzechInvest ze začátku října výrobní kapacitou v milionech kusů tohoto zboží za měsíc.

Kvůli vládním opatřením souvisejícím se zamezením šíření koronaviru analýza ministerstva financí letos očekává útlum investic o zhruba 4,3 procenta z důvodu nižší aktivity soukromých investorů. Hodnoty dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku pro investiční akce ve výrobě se proto v případě středního podnikatele mají snížit na polovinu, u malého podnikatele na čtvrtinu.

Vláda v říjnu schválila prodloužení lhůt pro splnění všeobecných podmínek schválených investičních pobídek podnikům zasažených v důsledku koronaviru.

Zákon o investičních pobídkách byl loni novelizován. Vláda podle nového znění musí schvalovat nejen velké strategické projekty, ale všechny investiční pobídky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama