Maláčová chce prodloužit Antivirus A, kompenzace má být tentokrát 100 procent

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce vládě na příštím jednání navrhnout prodloužení vyplácení příspěvku A z programu Antivirus i jeho zvýšení. Podle ní by měl stát dorovnávat firmám celou náhradu mzdy pracovníků v karanténě a celý výdělek v uzavřených provozech do 50.000 korun superhrubé mzdy, a to za dobu omezení zpětně od začátku nouzového stavu. Nyní je to do konce října 80 procent do 39.000 korun.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"To je teď to nejmenší, co můžeme pro české firmy a jejich zaměstnance udělat," uvedla ministryně.

Dočasný program Antivirus, který má skončit na konci října, se prodlužoval už třikrát. Odbory a zaměstnavatelé opakovaně požadovali, aby fungoval aspoň do konce roku. Vláda ale naplánovala, že od listopadu na něj naváže nový kurzarbeit. Na jeho pravidlech se však několik týdnů nemohla shodnout. Její výsledný model odboráři a podnikatelé kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že se návrh nepovedl. Teď je novela ve Sněmovně. Opoziční strany ji chtějí upravit. O úpravách mluvila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by se norma mohla stihnout do konce roku.

Vláda kvůli šíření nákazy vyhlásila nouzový stav od 5. října na 30 dní. V pondělí schválila, že od středy do 3. listopadu do konce nouzového stavu budou muset být restaurace, bary a kluby uzavřeny. Občerstvení budou moci do 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Už nyní musí zavírat ve 20:00. Hotelové restaurace mohou být nadále hostům k dispozici do 20:00. Minulý týden vláda už nařídila uzavření fitness center, posiloven, vnitřních bazénů, saun nebo zoologických zahrad.

Kompenzace podnikům, které zasáhla opatření proti šíření koronaviru, požaduje po vládě mimo jiné Hospodářská komora. Podle ní by měly být kroky adresné a je mezi nimi i požadavek na prodloužení programu Antivirus. Ten zahrnuje tři druhy podpor. Vedle "áčka" je to příspěvek B, který pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců. Podnikatelé za největší pomoc označují právě prominutí pojistného.

Babiš minulý týden zmínil, že vládu čeká rozhodování o prodloužení Antiviru. Schillerová (za ANO) řekla, že obnovení podpory C neboli odpuštění odvodů jako plošné opatření nepodporuje a je pro prodloužení "áčka". Pokud by měl pokračovat i příspěvek B, musely by se upravit jeho parametry, uvedla šéfka státní pokladny.

Stát na příspěvky na mzdy z Antiviru firmám, na které dopadla od března nařízená omezení a koronavirová krize, vyplatil do 12. října podle ministerstva práce 18,66 miliardy korun. Získalo je 57.861 podniků pro 802.463 pracovníků. Do příspěvků A putovalo 6,23 miliardy, do "béčka" 12,44 miliardy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet firem v Česku se letos zvýšil o 8313, je to nejméně od roku 2010

23.10.2020 10:07 V prvních třech čtvrtletích 2020 se počet registrovaných společností v ČR zvýšil o 8313, což je…

Důchodový systém je v deficitu 30,4 miliardy. Za poslední čtvrtletí se…

22.10.2020 17:01 Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek…

Schodek rozpočtu by letos neměl překročit 500 miliard, odhadují analytici

22.10.2020 16:23 I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek…

Podíl Čechů, kteří neplatí dluhy včas, klesá. Pomohlo splátkové moratorium

22.10.2020 13:31 Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama