Meziroční inflace v listopadu podle odhadů mírně klesla

Meziroční inflace v listopadu klesla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK z říjnových 2,9 procenta na 2,7 až 2,8 procenta. Ve vývoji cen se ještě totiž projevily dozvuky snížení cen energií," uvedli ekonomové. Český statistický úřad zveřejní data ve čtvrtek 10. prosince.

Ekonomika, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Od vývoje v listopadu nečekáme výrazné změny a celkový růst spotřebitelských cen podle nás zpomalí na 2,7 procenta. V inflaci se ještě mírně odrazí předchozí snížení cen elektrické energie. Od potravin čekáme lehké zdražení a u cen u čerpacích stanic spíše stagnaci," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

I podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila v listopadu nenastaly ve vývoji spotřebitelských cen výraznější změny. "V inflaci budou pravděpodobně ještě patrné dozvuky nedávného snížení cen elektrické energie a plynu. Šetření cen potravin ukazuje, že proti říjnu došlo k mírnému zdražení, tempo poklesu cen pohonných hmot pravděpodobně opět mírně zpomalilo," uvedl.

Pozvolný pokles meziroční inflace přitom bude podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka pokračovat i v nadcházejících měsících. "Trend zpomalující inflace ke dvěma procentům však může v příštím roce zastavit vládní expanzivní rozpočtová politika, konkrétně zrušení superhrubé mzdy," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama