Nové restrikce drtí ekonomiku. Svaz žádá, aby vláda rychle přijala kompenzační opatření

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů požaduje po vládě, aby urychleně přijala kompenzační opatření vůči zasaženým oborům nejen v průmyslu a službách, ale zejména v turistickém ruchu, hotelnictví, pohostinství, kulturní a sportovní sféře a také vůči jejich dodavatelským řetězcům. ČTK to sdělil prezident konfederace Jan Wiesner.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda ve čtvrtek rozhodla o zavedení série opatření proti šíření onemocnění covid-19, která mají ekonomické důsledky.

"Smutnou skutečností zůstává, že vláda deklaruje, že nebude vydávat opatření mající ekonomický dopad, ale opak je pravdou. Bez konzultace se sociálními partnery či tripartitou jsou vydávána opatření, která dopadnou zejména na sektory, které se ještě nevzpamatovaly z první vlny koronaviru. A opatření jsou vydávána vesměs s okamžitou dopadovou účinností," uvedl Wiesner.

Možností je podle konfederace několik. Například jde o pokračování v podpoře Antiviru A a B i po 1. listopadu 2020, kdy mají skončit. Lze zvážit možnost jejich úpravy podle potřeb a dopadů. Nový kurzarbeit, který je nyní ve Sněmovně, měl podle vládního plánu od listopadu na Antivirus navázat. Listopadový termín zavedení kurzarbeitu se ale zřejmě nestihne.

Stát z Antiviru vyplácí dva druhy příspěvků. Příspěvek A dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29.000 korun superhrubé mzdy.

Dále lze podle Wiesnera upravit výši ošetřovného (až na 80 procent ze současných 60 procent) a pro rodiče dětí do 13 let (místo deseti let) a urychlit přijetí smysluplného kurzarbeitu, který by nahradil Antiviry. Navrhuje projednat možnost úhrady fixních provozních nákladů firem (nájmy, údržba, náklady na energie, pojištění) postižených nouzovým stavem a mimořádnými opatřeními či podpořit cílená rekvalifikační opatření.

"Státní podpora musí být dostatečná, cílená a stejně rychlá jako přijímaná a vyhlašovaná protikovidová opatření, jinak ztrácejí smysl," dodal Wiesner.

Konfederace reprezentuje osm zaměstnavatelských svazů ze stavebnictví, textilního průmyslu, malého a středního podnikání, výrobního a spotřebního družstevnictví, zemědělství, důlního a naftového průmyslu, dřevozpracujícího průmyslu, školství, zdravotnictví kultury a sociálních služeb. Zastupuje více než 22.000 členských subjektů s více než 1,3 milionu zaměstnanců.

ODS chce záruky, že vláda nahradí škody vzniklé opatřeními

Podpůrné programy by se podle občanských demokratů měly týkat restaurací, kultury, sportu, služeb či cestovního ruchu. ODS dnes v tiskové zprávě uvedla, že občané nemohou platit za chyby, které kabinet způsobil svou neschopností. Připomíná také návrhy, které předložila do Sněmovny v předchozích měsících.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že ministři by měli připravit urychleně podpůrné programy pro restaurace, kulturu či sport. "Budeme po vládě chtít jasné záruky, že všechny škody, které občanům v souvislosti se zavedenými vládními opatřeními vzniknou, bude vláda kompenzovat. Není možné, aby občané platili za chyby, které způsobila vláda svou neschopností," řekl.

ODS už dříve navrhla některé úpravy, které by podle ní mohly pomoci živnostníkům, malým firmám a zaměstnancům. Fiala připomněl například návrh na snížení sociálního pojištění odváděného zaměstnavatelem o dva procentní body, zvýšení slevy na poplatníka daně z příjmu či prominutí sociálních odvodů z mezd zaměstnance firmám do 50 zaměstnanců. ODS navrhuje například i prominout silniční daň za letošní rok.

Fiala vybídl občany, aby se chovali odpovědně a omezení dodržovali. "Pandemie se dotýká nás všech. Je i na každém z nás, jak ji zvládneme. Na vyřizování účtů s neschopností vlády bude dost času, až tuto krizi zvládneme," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzín a nafta v Česku mírně zdražily

22.10.2020 08:15 Benzin a nafta v Česku od minulého týdne zdražily shodně o dva haléře. Natural 95 se nyní prodává…

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

21.10.2020 18:28 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8…

HDP může kvůli opatřením klesnout až o 12 procent, odhaduje svaz průmyslu

21.10.2020 17:29 Aktualizováno Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama