Nový nezávislý maďarský web má značný ohlas, podpoří ho i české vydavatelství

České vydavatelství Economia slíbilo vznikajícímu nezávislému maďarskému zpravodajskému webu Telex.hu dar 200.000 eur (5,4 milionu Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Vedení Economie uvedlo, že tak chce médiu v zemi, kde se premiér Viktor Orbán snaží umlčet kritické hlasy, vyjádřit solidaritu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obě média nyní podle vyjádření pro ČTK ladí detaily podpory a také hledají prostor pro další možnou spolupráci.

"Závazek společnosti Telex poskytovat vynikající žurnalistiku, zejména v době, kdy je to nejvíce zapotřebí, v nás silně rezonoval," citoval Reuters předsedkyni představenstva společnosti Economia Zuzanu Řezníčkovou. "V duchu solidarity se představenstvo a majitel mediálního domu rozhodli podpořit projekt Telex darem ve výši 200.000 eur na počáteční náklady a na zprovoznění média," dodala.

Jedinou podmínkou, se kterou je dar spojený, je podle Řezníčkové závazek Telexu poskytovat profesionální, svobodnou žurnalistiku. Podle výkonného ředitele Telexu Mártona Kárpáriho, který jednání potvrdil, Economia nepožaduje za svůj dar podíl v jeho firmě.

Za zpravodajským webem Telex.hu stojí bývalí redaktoři největšího maďarského portálu Index.hu, kteří po propuštění šéfredaktora Szabolcse Dulla podali v létě výpověď kvůli obavám ze ztráty nezávislosti. Web Telex.hu dosud není v provozu, některá zjištění však redaktoři už teď zveřejňují na facebooku. Podle Reuters na web přispělo už více než 32.000 lidí.

Odchod většiny redakce Indexu podle Řezníčkové předznamenal úpadek dříve respektovaného a vlivného média z tenčící se skupiny maďarských sdělovacích prostředků nezávislých na vládě strany Fidesz.

Mediální dům Economia provozuje zpravodajské servery iHNed.cz a Aktuálně.cz, řadu tematických internetových titulů a služeb včetně freemailových portálů. Economia vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů. Více než deset let ji vlastní podnikatel a investor Zdeněk Bakala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Výdejová okénka fungují více než na jaře. Stravenková firma spustila…

20.10.2020 15:46 Výdajová okénka fungují lépe než na jaře, shodují se v analýzách prvních tří dnů po příkazu zavření…

Koalice bude daň z příjmu řešit. ANO couvá od návrhu 15 procent, oznámila…

20.10.2020 15:43 Aktualizováno Vládní koalice se podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové ještě…

Druhý rok slev v dopravě: Stát zaplatil 4,5 miliardy, zájem o cestování…

20.10.2020 15:38 Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama