Pendleři založili sdružení, má jednat s vládou o zmírnění opatření

Pendleři cestující za prací do zahraničí založili občanské sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných opatření vlády, která podle nich drasticky omezila možnosti cestovat za prací. Požadují například pro rodiče samoživitele výjimku jako pro zdravotnický personál, který může jezdit přes hranice denně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Sdružení chce navázat dialog s vládou, řekl dnes ČTK Jan Průha z Plzeňska, předseda přípravného výboru prvního seskupení zastřešujícího pendlery z celé ČR.

Češi pracující v Německu a Rakousku nemohou už týden vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do ČR je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách, záchranáři a diplomaté.

Na facebookové stránce sdružení, která existuje od soboty, je asi 350 členů. Odpoledne odešle vládě a ministrovi vnitra otevřený dopis. Podepíšou ho podle Průhy i někteří poslanci a senátoři, pendlerům pomáhá třeba senátor Miroslav Balatka (STAN). Dopis rozpracovává potřeby skupin pendlerů s různými režimy práce. "Například moje i řada dalších německých firem najela na kurzarbeit. Pracujeme dva dny v týdnu a tři pracovní dny jsme na kurzarbeitu. V současném 21denním turnusu, kdy máme pobývat v zahraničí, bychom pracovali šest dnů a 15 dnů seděli na hotelu," uvedl.

"Naše aktivita není konfrontační. Chceme kooperovat a pokusit se lidem z vlády vysvětlit naše problémy a zkusit najít nějaké schůdné řešení," dodal Průha. Sdružení chce znát výhled do budoucna a podmínky pro uvolnění současného režimu. "Zahraniční firmy se nám snaží pomoci, ale potřebovaly by znát výhled, od kdy s námi mohou počítat," dodal.

Podle sdružení mají výdělky pendlerů význam pro českou ekonomiku, jinak by skončili na úřadech práce. Nejohroženější jsou Češi zaměstnaní přes agentury. "Pokud totiž německá firma žádá o kurzarbeit, protože nemá zakázky, dostane peníze od státu jen pro kmenové pracovníky," uvedl Průha.

Pendleři protestují proti 14denní karanténě po třech týdnech práce. "Naší jedinou touhou je zůstat tady dva dny s rodinou a zas v pondělí v uzavřené bublině auta vyjet za hranice, kde nikoho po cestě neohrožujeme a zmizíme z Česka," uvedl Průha.

Podle vedení Plzeňského kraje a hygieniků jsou pendleři, zejména na Domažlicku, jedním z hlavních zdrojů nákazy. S tím sdružení nesouhlasí. "Větší počet nakažených je na východě země než na severu a západě Čech. Navíc nejvyšší počet nakažených je v Praze, odkud vláda nezamezila cestám občanů za zábavou na chalupy na venkov, který je čistý," uvedl Průha. Někteří pendleři sice podle něj přivezli nákazu do ČR, ale neznamenají podle něj výrazně vyšší riziko než běžná populace.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Past na OSVČ: Kvůli exekuci nedostanou ošetřovné. Ombudsman se zlobí

26.05.2020 14:48 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyzval ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) k…

Pozor na tyto prodejce potravinových doplňků, používají nepovolená léčebná…

26.05.2020 14:38 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů…

ČNB vydala další zlatou pamětní minci. Jaká je její hodnota?

26.05.2020 14:21 Česká národní banka dnes vydala pamětní zlatou minci o nominální hodnotě 5000 korun s motivem hradu…

České firmy mizí z daňových rájů i letos, je jich méně než 12 000

26.05.2020 11:09 Počet českých firem, které mají vlastníka v daňovém ráji, poprvé od roku 2010 klesl pod 12.000. Z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy