Počet bankrotů firem i podnikatelů nadále klesá, projevuje se vliv "lex COVID"

V srpnu bylo v Česku vyhlášeno 48 bankrotů obchodních společností, o šest méně než v červenci. Rovněž byl vyhlášeno 517 bankrotů podnikatelů, o 88 méně než v předchozím měsíci. Počet byl nejnižší od června minulého roku, kdy vstoupila v účinnost novela insolvenčního zákona. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Počet návrhů na bankrot obchodních společností v srpnu stoupl o pět na 58. Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně snížil o 12 na 558.

"Počet návrhů na bankrot obchodních společností je od května výrazně nižší, než bylo dosud obvyklé. Na bankroty má velký vliv 'lex COVID', který poskytuje ochranu dlužníkům. Mimo jiné stanoví, že soudy nebudou přihlížet k věřitelským insolvenčním návrhům. Tato přechodná lhůta skončila 31. srpna. Od září proto můžeme očekávat růst počtu návrhů na bankrot firem a se zpožděním několika měsíců také růst počtu firemních bankrotů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V srpnu bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (12), dále ve zpracovatelském průmyslu (devět) a v dopravě a skladování (sedm). Co se týče krajů, bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v Praze (17) a v Jihomoravském kraji (deset). Žádný firemní bankrot OS nebyl vyhlášen v Olomouckém, Pardubickém a Ústeckém kraji.

Nejvíce podnikatelských bankrotů vyhlášeno v obchodu (117), ve stavebnictví (101) a v ostatních činnostech (70). Co se týče krajů, bylo nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (70) a v Praze (58). Nejméně jich bylo naopak vyhlášeno v Karlovarském kraji (13) a na Vysočině (16).

V ČR bylo v srpnu vyhlášeno 1281 osobních bankrotů, o 110 méně než v červenci. Jejich počet byl tak nejnižší od června 2019, kdy vstoupila v účinnost novela insolvenčního zákona. Zároveň bylo podáno 1377 návrhů na osobní bankrot, o 166 méně než v předchozím měsíci.

"V srpnu bylo vyhlášeno o 40 procent méně osobních bankrotů než o rok dříve a jejich počet se blížil hodnotám před účinností novely insolvenčního zákona," uvedla Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo vyhlášeno v srpnu v Moravskoslezském kraji (223), v Ústeckém kraji (158) a v Jihomoravském kraji (154).

Lidé mohou od loňského června nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. Ve druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrná mzda letos i příští rok klesne, odhaduje ministerstvo v nové…

28.09.2020 14:48 Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva…

Češi těžce pociťují dopad pandemie: Téměř polovina lidí musela sáhnout do…

28.09.2020 10:53 První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na…

Výrobci autodílů Schlote-Automotive se loni dařilo, zisk vzrostl na 9,7…

28.09.2020 09:52 Uherskohradišťskému výrobci automobilových dílů Schlote-Automotive Czech loni meziročně vzrostl…

České stavebnictví si mezi státy EU polepšilo. Výsledek je přesto…

28.09.2020 09:39 České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama