Počet firemních insolvencí v ČR letos stoupne o 18 procent

Ukončování státních podpor a moratorií letos výrazně zvýší počet insolvencí firem. Celosvětově jich bude o čtvrtinu více než loni, v Česku bude činit nárůst 18 procent. Vyplývá to z odhadu světové úvěrové pojišťovny Atradius.

Ilustrační foto
doporučujeme

Letošní rok přináší podle ekonomů naději na konec globální hospodářské recese. Po loňském poklesu o 3,7 procenta má letos světový HDP podle odhadů vzrůst o šest procent. Návrat ekonomiky k růstu však neznamená automatické vyřešení problémů, se kterými se kvůli pandemii potýká řada firem. Vlády po celém světě totiž letos začnou ukončovat podpůrné programy, jež dosud podnikům pomáhaly těžké časy překonat. Padnou také moratoria, která dočasně odkládala zahájení insolvenčních řízení.

"Postupné ukončování finanční podpory, návrat k běžným insolvenčním postupům a často jen pozvolné oživení ekonomiky nadále činí podnikatelské prostředí velmi náročným," uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius říká Markéta Stržínková. Procentuální nárůst insolvencí je už podle dosavadních čísel nejvyšší v těch zemích, kde vlády přistoupily k nejpřísnějším omezením. Jde například o Austrálii, Francii, Singapur a Rakousko.

Přibývání počtu nových firemních insolvencí nemine ani Česko. "Očekáváme, že v tuzemsku letos dojde k meziročnímu nárůstu insolvencí firem až o 18 procent. Ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 tak bude nových firemních insolvencí o šest procent více," odhadla Stržínková.

K očekávanému nárůstu firemních insolvencí přispěje celková ekonomická situace v konkrétních regionech. Na některých trzích (Rakousko, Španělsko, Spojené království) je očekávané letošní oživení ve srovnání s prudkým poklesem HDP v roce 2020 jen slabé, což představuje pokračující tlak na firmy a zvyšuje pravděpodobnost toho, že nebudou schopny dostát svým závazkům. To se projeví v meziročním nárůstu počtu insolvencí v roce 2021 na všech trzích s výjimkou Turecka. Celosvětově však počet firemních insolvencí díky moratoriím a balíčkům fiskální podpory loni podle odhadů pojišťovny Atradius klesl o 14 procent.

Pro letošní rok Atradius očekává, že počet firemních insolvencí bude téměř na všech trzích vyšší než v předkrizovém roce 2019. Také pro následující roky se dá podle Stržínkové počítat s tím, že úroveň bankrotů zůstane vysoká.

Atradius patří mezi celosvětové lídry v oblasti pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě. Zákazníkům umožňuje přístup k informacím až o 240 milionech firem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí, řekl Rusnok

11.04.2021 16:48 Musíme si přiznat, že na naše výdaje naše příjmy dlouhodobě nestačí. V diskuzním pořadu České…

Meziroční inflace v březnu podle odhadů kvůli dražší ropě stoupla

11.04.2021 09:24 Meziroční inflace v březnu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru na 2,4 procenta…

E-shop vytváří tržby jen jedné kamenné prodejny, tvrdí provozovatel obuvi

10.04.2021 10:24 Maloobchodní síť s dětskou obuví BotaBota, která má v Praze šest prodejen, čelí kvůli vládním…

Obchodníci se připravují na pondělí, v obuvi čekají nápor

09.04.2021 16:16 Aktualizováno Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama