Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 0,9 procenta HDP. Přebytek tak loni klesl o 33,9 miliardy korun na 15,4 miliardy korun. Zveřejněné číslo je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země EU dvakrát za rok.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze, CZK
doporučujeme

Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V rámci veřejných financí loni vykázaly schodek ústřední vládní instituce, tedy vláda. Ten činil 31,7 miliardy korun, zatímco předloni to byl přebytek 9,1 miliardy korun. Naopak místní vládní instituce, mezi které patří například kraje nebo obce, loni zvýšily přebytek o 12,4 miliardy na 36 miliard korun. O 5,6 miliardy na 11,1 miliardy korun pak klesl přebytek u zdravotních pojišťoven.

Statistici dnes zároveň revidovali údaje za roky 2016 až 2018. V informaci z loňského října uváděli, že přebytek veřejných financí byl v roce 2018 1,1 procenta HDP. Revize si vyžádala změna metodiky Eurostatu a nová data související především s příjmy z prodeje emisních povolenek. Příjmy z prodeje povolenek jsou nově zaevidovány jeden rok po okamžiku jejich prodeje. Dosud to bylo v okamžiku prodeje.

Podle údajů Eurostatu ještě před dnešní revizí ČSÚ byl dluh ČR předloni čtvrtý nejnižší v EU, přičemž průměr EU byl zhruba 80 procent HDP. V případě veřejných financí měla ČR šestou nejlepší hodnotu v EU.

Saldo veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Pro letošní rok lze čekat výraznější zhoršení hospodaření státu kvůli dopadům šíření koronaviru. MF například zvýšilo schodek letošního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Zároveň počítá letos s poklesem ekonomiky o 5,1 procenta.

Hlavní vlna restriktivních opatření přišla až ve druhé polovině března. "Očekáváme proto, že dubnový index klesne ještě hlouběji, když plně zaznamená dopady nákazy a s ní souvisejících opatření," dodala analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Na příkladu Číny, kde šíření nákazy kulminovalo před několika týdny, lze ale podle ní vidět, že vzpamatování může přijít záhy po zažehnání krize. Zveřejněná výrobní PMI již ukázala expanzi tamního průmyslového sektoru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy