Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování cestujících

Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než 85 procent. Během krize byla velká část letů zrušena, část cestujících však na refundace stále čeká. Mění se i jejich chování, oproti minulosti s nákupem letenek čekají až do poslední chvíle v závislosti na vývoj situace. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Loňský rok by letečtí dopravci i prodejci zřejmě nejraději zcela vymazali z historie. Letecká doprava po celém světě během roku klesla na minimum, zrušeny byly tisíce letů. Refundace letenek ze zrušených spojů přitom postupují pomalu, část klientů u dopravců na vratky stále čeká. Krize navíc stále pokračuje.

Podle šéfa portálu Letuška.cz Josefa Trejbala je i v současnosti frekvence leteckých spojů na 10 až 15 procent úrovně z minulých let. Nejvíce letenek se loni prodalo do Prahy, následovala Paříž nebo Amsterdam. V současnosti je největší zájem o exotické destinace jako Zanzibar či Maledivy.

Dopravci se tak snaží aktuální poptávku povzbudit, ať už zlevněním, kdy průměrná cena letenek klesla až o 3000 korun, tak změkčením některých podmínek. Jde například o změnu termínu letu zdarma, což dříve bylo možné pouze u letenek do vyšší třídy. Novinkou jsou také speciální pojištění, které prodejci nabízejí pro případ nemoci nebo karantény.

K letošnímu roku prodejci vzhlížejí s většími očekáváními, hlavně od léta. "S nadějí a optimismem vyhlížíme dobu, kdy bude očkování na Covid-19 dostupné," podotkl Trejbal. Očekává, že o vakcínu bude zájem například mezi klienty z korporátní sféry. Další prodejce letenek Student Agency předpovídá pro letošní rok prodeje okolo 55 procent poptávky z roku 2019.

Vakcína ovšem patrně změní i podmínky pro cestování. Prodejci očekávají, že potvrzení o očkování bude brzy patřit do povinné výbavy cestovatelů. Alternativou může být potvrzení o negativním testu proti koronaviru. Další už nezbytnou pomůckou jsou také roušky.

Mění se i chování cestovatelů při nákupu letenek. "Klienti, kteří si dříve více vybírali, se přizpůsobují aktuálním možnostem. Letenky díky tomu kupují jeden až dva týdny před odletem," podotkl obchodní ředitel Student Agency Petr Pěcha. V minulosti byla průměrná doba nákupu před odletem zhruba tři měsíce. Důvodem současného vyčkávání je především nepředvídatelný vývoj situace kolem podmínek cestování a také možného rušení letů. Pěcha ovšem upozorňuje, že při dlouhém čekání často nastávají situace, kdy se obnovené spojení, zejména do dálkových destinací, rychle vyprodá. O více než dvě třetiny se zvýšil také prodej letenek přes internet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama