Situace maloobchodních prodejců s obuví je prý kritická

Situace maloobchodních prodejců s obuví a koženou galanterií je podle České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) kvůli pandemii a vládním opatřením kritická. Případný prodej alespoň dětské obuvi vítá, s velkými slevami však nemohou zákazníci příliš počítat. Lidé by ale měli přijít nakoupit kvalitní zimní obuv a podpořit tak malé české prodejce v kamenných obchodech. ČTK to dnes sdělila tajemnice ČOKA Vlasta Mayerová.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nákup zimní obuvi pro majitele obchodů, ale i pro velkoobchody a výrobce podle Mayerové nákladově činí asi 50 procent z ročních nákladů. Prodej obuvi přes e-shopy a výdejní okna podle ní v žádném případě propady tržeb z klasických prodejen nemůže nahradit.

Někteří podnikatelé mají podle ní na nákup zboží úvěry, které nejsou schopni splácet, jiní zase nemohou za odebrané zboží zaplatit svým dodavatelům. "Na výrobce obuvi, kteří obuv vyrobili a dodali do maloobchodů s tím, že většinou prodloužili prodejnám kvůli jarním uzávěrám splatnost fakturací, zase naléhají dodavatelé materiálů, aby jim zaplatili za odebraný materiál. Situace v oboru je opravdu velmi kritická," uvedla.

Spotřebitelé by podle Mayerové mohli nyní koncem ledna očekávat obuv za podstatně nižší ceny než před Vánocemi. Kvůli výše uvedeným důvodům to podle ní ale nebude možné.

Prodejny s obuví dokážou zajistit velmi účinná ochranná opatření, uvedla dále Mayerová. Obuv se podle ní navíc nikdy nezkouší na bosou nohu. Průměrný počet nakupujících v menších specializovaných obchodech je podle ní osm až deset lidí za hodinu.

Vláda by měla právě jednat o tom, zda od úterý umožní otevření prodejen s dětským oblečením a obuví. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v neděli řekl v České televizi. Dodal, že že předpokládá schválení tohoto bodu.

Témata: Obchody | obuv | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení maloobchodu bez adekvátních náhrad není podle CBRE možné

27.02.2021 18:27 Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné…

Ztráty kvůli opatřením budou nižší než před rokem, míní experti

27.02.2021 17:37 Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně.…

Situace je vážná, ale průmysl jen tak zastavit nejde, brání se svaz

27.02.2021 16:06 Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen…

Tři čtvrtiny Čechů nemají menší příjmy než před pandemií, ukázal průzkum

27.02.2021 15:33 Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí s příjmy stejně nebo lépe než před vypuknutím pandemie covid-19.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama