Sněmovna přijala zákon, který pomůže řešit spory o dvojí zdanění

Firmy a další daňoví poplatníci získají nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění. Přinést jim je má nový zákon o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, který dnes schválila Sněmovna. Zákon přejímá evropskou směrnici o mechanismech řešení daňových sporů v Evropské unii, tzv. směrnici DRM. Nyní ho dostane k projednání Senát.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Zákon míří na spory při výkladu a provádění smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi příslušnými úřady členských států EU, které se odehrávají formou arbitrážního řízení. Dvojí zdanění již nyní upravují specializované mezinárodní smlouvy a smlouvy o zamezení dvojímu zdanění jednoho příjmu.

Vedle těchto smluv je mezi členskými státy Evropské unie uzavřena tzv. Arbitrážní konvence, neboli Úmluva o zamezení dvojího zdanění. Při využívání těchto smluv ale může vzniknout spor o jejich výklad.

Nynější smlouvy o zamezení dvojímu zdanění umožňují to, aby se firma nebo jiný poplatník mohli obrátit na příslušné orgány. Ty se pokusí spornou otázku odstranit, a to buď samy, nebo se svými partnery v dotčených státech. V tuzemsku jde o ministerstvo financí nebo o Generální finanční ředitelství. Ty můžou ve spolupráci s partnerským úřadem určit, jak se smlouva proti dvojímu zdanění použije.

Nově budou mít tyto úřady nejvýše tříletou lhůtu pro dohodu. Nově bude mít poplatník právo požadovat k posouzení případu ustanovení panelu s nezávislými odborníky pokud se úřady na řešení nedohodnou. Bude se také moci obrátit na soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Zákaznické systémy T-Mobile opět fungují, výpadek trval dva dny

02.07.2020 16:18 Mobilní operátor T-Mobile dnes po dvou dnech obnovil zákaznické obslužné systémy. Ty byly od úterý…

Exekuční pandemie? Komora se ohradila, čísla za 1. čtvrtletí ukazují něco…

02.07.2020 15:49 Počet zahájených exekucí v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 34.400 na 104.900 a klesá i nadále.…

Dostupnost nového bydlení? Česko opět dopadlo nejhůř z celé Evropy

02.07.2020 12:22 Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy