Sněmovna přijala zákon, který pomůže řešit spory o dvojí zdanění

Firmy a další daňoví poplatníci získají nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění. Přinést jim je má nový zákon o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, který dnes schválila Sněmovna. Zákon přejímá evropskou směrnici o mechanismech řešení daňových sporů v Evropské unii, tzv. směrnici DRM. Nyní ho dostane k projednání Senát.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Zákon míří na spory při výkladu a provádění smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi příslušnými úřady členských států EU, které se odehrávají formou arbitrážního řízení. Dvojí zdanění již nyní upravují specializované mezinárodní smlouvy a smlouvy o zamezení dvojímu zdanění jednoho příjmu.

Vedle těchto smluv je mezi členskými státy Evropské unie uzavřena tzv. Arbitrážní konvence, neboli Úmluva o zamezení dvojího zdanění. Při využívání těchto smluv ale může vzniknout spor o jejich výklad.

Nynější smlouvy o zamezení dvojímu zdanění umožňují to, aby se firma nebo jiný poplatník mohli obrátit na příslušné orgány. Ty se pokusí spornou otázku odstranit, a to buď samy, nebo se svými partnery v dotčených státech. V tuzemsku jde o ministerstvo financí nebo o Generální finanční ředitelství. Ty můžou ve spolupráci s partnerským úřadem určit, jak se smlouva proti dvojímu zdanění použije.

Nově budou mít tyto úřady nejvýše tříletou lhůtu pro dohodu. Nově bude mít poplatník právo požadovat k posouzení případu ustanovení panelu s nezávislými odborníky pokud se úřady na řešení nedohodnou. Bude se také moci obrátit na soud.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Nákupní skenery se osvědčily při karanténě, nově je zavádí Albert

04.08.2020 16:57 Využití nákupních skenerů pro bezkontaktní nákup zboží v prodejních sítích Globus a Makro za…

Objem peněz na finančním trhu v ČR loni stoupl na 6,9 bilionu korun

04.08.2020 16:01 Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 7,4 procenta na 6,9 bilionu…

Podzimní dovolená v Česku: Agentura spustí druhou část mediální kampaně

04.08.2020 14:37 Podzimní dovolenou nebo vícedenní výlet v tuzemsku plánuje podle červencového průzkumu státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama