Tržby obchodníků v únoru zrychlily růst, projevily se obavy z covid-19

Meziroční růst tržeb obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v únoru zrychlil na 7,4 procenta z lednových revidovaných pěti procent. Obava z koronavirové nákazy se v posledních únorových dnech projevila zvýšeným zájmem o některé druhy trvanlivých potravin a hygienického a drogistického zboží, uvedli statistici.

Přidejte svůj názor

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). "Meziroční růst maloobchodních tržeb byl ovlivněn také vyšším počtem kalendářních dní v letošním roce. Tržby za prodej potravin vzrostly meziročně o 5,3 procenta, prodej nepotravinářského zboží se zvýšil o 10,5 procenta. Nejvíce vzrostly tržby internetových obchodů, vyšší tržby však vykázaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Letošní únor měl o jeden kalendářní den více než loňský, pracovních dní bylo stejně. Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o 3,9 procenta. Meziměsíčně tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy v únoru stagnovaly.

Tržby v internetovém a zásilkovém prodeji vzrostly meziročně o 19,2 procenta. Dvojciferným tempem rostly také tržby za prodej farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, výrobků pro domácnost a počítačového a komunikačního zařízení.

Zvýšený zájem o trvanlivé potraviny a drogerii na konci února potvrzují podle statistiků údaje z pokladních systémů nejvýznamnějších obchodních řetězců, které ČSÚ postupně získává.

"Z podrobných dat pokladních systémů obchodních řetězců můžeme vidět jasné rozdíly mezi letošním a loňským únorem. Nárůsty prodeje vyjádřené v kilogramech byly u mouky a luštěnin více než šedesátiprocentní, u rýže dokonce osmdesátiprocentní. Těstovin se prodalo zhruba o polovinu více než v předchozím roce," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Z drogistického zboží se v únoru prodalo meziročně téměř o 30 procent více rolí toaletního papíru, o čtvrtinu více kusů mýdla a zhruba trojnásobné množství rukavic do domácnosti, doplnil.

Obchodníci s motorovými vozidly zaznamenali v únoru další meziroční pokles. Celkově neočištěné tržby za prodej a opravy vozů klesly o 4,6 procenta. Podíl na tom měl hlavně prodej vozidel a náhradních dílů, u kterého tržby meziročně klesly o 5,3 procenta. Tržby za opravy motorových vozidel byly nižší o 1,5 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli koronaviru přišlo o zakázky 59 procent stavebních firem

07.06.2020 10:38 Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V…

Meziroční inflace podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

07.06.2020 09:25 Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 3,2 procenta, odhadují analytici…

České akcie smazaly většinu ztrát, které přišly s pandemií

07.06.2020 08:59 České akcie podobně jako ostatní světové akciové trhy smazaly většinu ztrát, které vykázaly v únoru…

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy