Čína vypadla z trojice největších investorů v Německu

Čína loni po více než deseti letech vypadla z trojice největších zahraničních investorů v Německu. Ukazují to záznamy německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest (GTAI), na které se dnes odvolává agentura Reuters. Čínská vláda se teď soustředí spíše na povzbuzení domácí ekonomiky, a v Německu tak loni více investovaly Spojené státy, Británie a Švýcarsko.

Podle generálního ředitele GTAI Roberta Hermanna Čína mění strategii. "Čínská vláda reguluje vývoz kapitálu ze země," řekl Hermann. Země se teď podle něj zaměřuje na podporu domácí ekonomiky prostřednictvím investic do infrastruktury, výzkumu a vývoje.

Loni v Německu firmy ze Spojených států investovaly do 302 projektů, britské podniky do 185, zatímco švýcarské společnosti vložily peníze do 184 investičních projektů. V roce 2018 byla Čína ještě třetím největším investorem v Německu. V první trojici se přitom držela od roku 2009, kdy GTAI začala tyto údaje zveřejňovat.

Z dat rovněž vyplývá, že v loňském roce se do Německa přestěhovalo 1851 zahraničních společností, což je o deset procent méně než v předchozím roce. Počet pracovních míst, které firmy plánovaly vytvořit, se však téměř zdvojnásobil a dosáhl 42.000. Boom nových pracovních míst vznikajících díky zahraničnímu kapitálu vedou podle Hermanna zahraniční výrobci automobilů a baterií.

Například americký výrobce elektormobilů Tesla plánuje svou evropskou továrnu postavit poblíž Berlína. Čínská automobilka Geely pak chce založit inovační centrum jižně od Frankfurtu nad Mohanem a čínský výrobce baterií Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) představil záměr postavit továrnu ve východním Německu.

GTAI očekává, že objem zahraničních investic v Německu letos klesne. Pandemie nemoci covid-19 totiž pošle světovou ekonomiku do recese.

Související

Více souvisejících

Německo Čína Ekonomika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy