Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí zrychlila růst na 2,1 procenta

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů proti předchozím třem měsícům o 2,1 procenta, což je nepatrně více než ve druhém čtvrtletí, kdy růst činil dvě procenta. Ve zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce října. Růst v eurozóně pak zrychlil na 2,2 z předchozích 2,1 procenta.

V meziročním srovnání růst prudce zpomalil, důvodem jsou ale zejména jednorázové dopady pandemie. Proti třetímu čtvrtletí loni hrubý domácí produkt (HDP) v zemích EU vzrostl o 3,9 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí meziroční tempo růstu dosáhlo 13,7 procenta. Obdobně růst za eurozónu zpomalil na 3,7 z předchozích 14,2 procenta.

Loni ve druhém čtvrtletí byla velká část ekonomiky kvůli šíření nového typu koronaviru uzavřena, a propad HDP tak dosáhl rekordních hodnot. Růst v letošním druhém čtvrtletí tak zkreslila velmi nízká srovnávací základna.

Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla výrazněji než ekonomika Spojených států. Ta vykázala po přepočtu na srovnatelnou metodiku výpočtu růst o půl procenta po růstu o 1,6 procenta v předchozím čtvrtletí. Meziročně pak růst americké ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta po růstu o 12,2 procenta ve druhém čtvrtletí.

Související

euro, ilustrační fotografie

Balkán čeká na euro, Polsko se od něj odvrací: Rozdílné cesty dvou členů EU

Zatímco Bulharsko, nejchudší země Evropské unie, se připravuje na přijetí společné evropské měny, Polsko – donedávna označované za ekonomického premianta bloku – od eura stále víc ustupuje. Rozdílný přístup obou států ukazuje hluboké rozpory v rámci EU ohledně budoucnosti hospodářské integrace, píše Politico.
euro, ilustrační fotografie Původní zpráva

Euro není všelék, Bulharsko zůstane chudší zemí EU. Ekonom bilancuje (ne)výhody možného českého vstupu do eurozóny

Ekonom Pavel Kuchař z Katedry ekonomicko-manažerských studií olomoucké Univerzity Palackého exkluzivně pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak je možné, že Bulharsko vstoupí do eurozóny ještě před Českou republikou. Rovněž bilancoval výhody a nevýhody přijetí eura. Zmínil, že velkou roli při zachovávání koruny hraje národní hrdost.

Více souvisejících

EUR Ekonomika

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 4 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 9 hodinami

včera

včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali

Z ostudy kabát měla slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) po čtvrtečním zahájení folklorního festivalu Východná. Lidé ji na místě vypískali, přestože ministerstvo konání akce finančně podpořilo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy