Nezaměstnanost na Slovensku třetí měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu třetí měsíc po sobě klesla a dosáhla 7,35 procenta, zatímco v září činila 7,43 procenta. Situace na trhu práce je ale nadále horší než v období před propuknutím koronavirové krize.

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z dnešního údajů slovenského ústředí práce, které v zemi řídí úřady práce.

Na začátku letošního roku se nezaměstnanost na Slovensku pohybovala kolem pěti procent. Po březnovém potvrzení prvního případu nového koronaviru v zemi, kdy úřady zavedly různá karanténní omezení a provoz omezily i velké továrny, začala nezaměstnanost stoupat. V červenci dosáhla více než tříletého maxima 7,65 procenta.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v říjnu na pětimilionovém Slovensku klesl meziměsíčně zhruba o 2400 na 201.281 osob.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku je dlouhodobě vyšší než v České republice, kde v říjnu klesla na 3,7 procenta.

"Vývoj míry nezaměstnanosti je momentálně na úrovni před krizí v roce 2008 nebo na úrovni měsíce května 2017, kdy ekonomika rostla. To znamená, že naše opatření na podporu udržení a vytváření pracovních míst jsou účinná," uvedl slovenský ministr sociálních věcí Milan Krajniak.

V říjnu, kdy na Slovensku po předchozím uvolnění omezení vstoupila kvůli druhé vlně koronaviru v platnost nová karanténní opatření, vláda zvýšila finanční pobídky pro podnikatele a další skupiny obyvatel na kompenzaci negativních dopadů pandemie. Čerpání původně vyčleněného balíku peněz na tento účel už na jaře zaostalo za očekáváními.

Podle dřívějšího odhadu slovenského statistického úřadu klesla slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání méně, než se původně čekalo. Současně se ale na Slovensku třetím čtvrtletím v řadě snížil počet zaměstnaných osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama