Oživení německé ekonomiky zpomaluje, hlavní brzdou je nařízení o rozestupech

Největší evropská ekonomika se bude z pandemie nemoci covid-19 zotavovat mnohem pomaleji, než se původně čekalo. V letošním roce by mohla klesnout o 5,4 procenta, uvedly ve své dnešní předpovědi přední německé ekonomické instituty. V dubnu čekaly na letošní rok snížení hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Růst v příštím roce dosáhne podle odhadů 4,7 procenta. To je ale také pesimističtější vývoj než odhad z dubna, kdy instituty počítaly se zvýšením HDP o 5,8 procenta. V roce 2022 by ekonomika měla stoupnout o 2,7 procenta.

Oživení podle institutů brzdí sektory, které obzvláště tvrdě zasáhlo nařízení dodržovat doporučené rozestupy. Mezi tyto sektory patří restaurační služby, cestovní ruch, různé kulturní, sportovní a společenské události a letecká doprava.

"Aktivity v této části německé ekonomiky dostihnou zbytek hospodářství, až budou z velké části zrušena opatření, která mají dostat pod kontrolu šíření pandemie. To neočekáváme dřív než v létě příštího roku," řekl vedoucí prognostik institutu v Kielu Stefan Kooths.

Ministerstvo hospodářství dnes uvedlo, že ve třetím čtvrtletí vykáže německá ekonomika rekordní čtvrtletní růst, hlavně díky státním výdajům, které měly pomoci vykompenzovat dopady pandemie. Indikátory na čtvrté čtvrtletí pak naznačují, že oživení bude pokračovat, ale mírnějším tempem, upozornila agentura Reuters.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize klesla o rekordních 9,7 procenta. Vláda začátkem září zlepšila výhled vývoje ekonomiky na celý letošní rok. Předpokládá nyní, že HDP se sníží o 5,8 procenta, zatímco dříve počítala s poklesem o 6,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

30.10.2020 18:47 Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a…

České dráhy stanovovaly predátorské ceny, tvrdí Evropská komise. Hrozí…

30.10.2020 14:09 Aktualizováno Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla,…

Německá ekonomika prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

30.10.2020 13:44 Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o rekordních 8,2…

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995, nezaměstnanost…

30.10.2020 12:00 Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama