Průmysl v Německu před vypuknutím pandemie rostl, nyní se čeká masivní propad

Průmyslová výroba v Německu v únoru před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem nečekaně vzrostla, a to o 0,3 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. V příštích třech měsících už ji ale pravděpodobně čeká propad. Index očekávání pro výrobu, který sestavuje ekonomický institut Ifo, se totiž propadl nejníže od začátku měření v roce 1991.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Průmysl
doporučujeme

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že německá průmyslová výroba vykáže za únor pokles o 0,9 procenta. Podle statistiků se ale vyrobilo o 1,8 procenta více spotřebního zboží, ačkoli výroba kapitálového zboží o 0,3 procenta klesla.

Dílčí index Ifo, který měří očekávání budoucího vývoje průmyslové výroby, v březnu klesl na minus 20,8 bodu z únorových plus dvou bodů. Podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho je i toto číslo příliš optimistické, protože jeho organizace obdržela většinu odpovědí do poloviny března. V období finanční krize se index Ifo propadl nejvíce v listopadu 2008, ale i tehdy to bylo pouze o 13,3 bodu.

V Německu jsou podobně jako v jiných zemích teď zavřené továrny, obchody a další podniky, aby se zabránilo šíření koronaviru. S poklesem nejen průmyslové výroby, ale celé německé ekonomiky počítá i německé ministerstvo hospodářství a většina ekonomů.

"Průmyslová produkce zaznamená v březnu a v průměru za druhé čtvrtletí výrazný propad," uvedlo ministerstvo. Dodalo, že náhlé zotavení průmyslu přišlo po dvouleté fázi útlumu.

Objem průmyslových zakázek v únoru podle pondělní zprávy klesl o 1,4 procenta, především kvůli prudkému poklesu zahraniční poptávky. Ministerstvo hospodářství očekává výrazný pokles objednávek v březnu a v dubnu, prudký pokles produkce pak v prvním a ve druhém čtvrtletí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarská ekonomika klesla nejvíce za 40 let

03.06.2020 13:24 Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6…

Nezaměstnanost v EU v dubnu stoupla na 6,6 ze 6,4 procenta

03.06.2020 12:55 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny…

Nezaměstnanost v Německu v květnu stoupla na 6,1 procenta

03.06.2020 11:05 Počet nezaměstnaných v Německu v květnu v důsledku koronavirové krize stoupl o dalších 169.000 na 2…

Čtvrtina pracujících Britů je kvůli koronaviru dočasně bez práce

02.06.2020 17:56 Britské firmy poslaly od začátku koronavirové krize na nucenou dovolenou 8,7 milionu zaměstnanců.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy