Slovensko spustilo svůj program COVID, dotace dostanou tisíce prodejen či barů

Více než tři měsíce po propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku zahajují tamní úřady program poskytování dotací na nájemné podnikatelům a dalším skupinám nájemců, kteří museli z rozhodnutí úřadů zavřít své provozy. O dotace, jejíž výše závisí na slevě ze strany vlastníků prostor, mohou ode dneška elektronicky žádat pronajímatelé jménem nájemce.

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
doporučujeme

Slovensko v polovině března v zájmu zpomalení šíření koronaviru zavřelo mnoho prodejen, restaurací, barů či podniků poskytujících služby. Opatření podle Sulíka zasáhla 50.000 prodejen a 20.000 restaurací. Výraznou většinu karanténních omezení Bratislava mezitím zrušila.

Slovensko v rámci zmíněného programu poskytne dotaci na nájemné za prostory ve stejné výši, v jaké pronajímatel poskytne slevu z nájemného. Maximální výše státního příspěvku dosáhne poloviny z nájemného. Na dotace stát vyčlenil 200 milionů eur (5,3 miliardy Kč).

"Snažíme se na všech frontách pomáhat podnikatelům, kteří nemohou za to, co se stalo. Chtěl bych vyzvat nájemce, aby se přihlásili. Všichni pronajímatelé prosím spolupracujte," řekl ministr hospodářství Richard Sulík.

Neuhrazenou část nájemného za období povinného uzavření provozů, a to i v případě neposkytnutí slevy ze strany pronajímatele, bude moci nájemce uhradit v průběhu čtyř let.

Vzhledem k očekávanému náporu žádostí o dotace ministerstvo doporučilo, aby v prvních dnech žádali o dotace zájemci postupně z regionů podle zveřejněného harmonogramu. Podávání žádostí a jejich potvrzení ze strany nájemců bude zajištěno elektronicky; podnikatelé na Slovensku již delší dobu musejí komunikovat s některými úřady pouze přes internet.

Ještě před zavedením dotací na nájemné vláda prosadila dočasný zákaz výpovědi nájemních smluv pro případ neplacení nájemného z důvodu covidu-19.

Příspěvky na nájemné jsou součástí pomoci podnikatelům a obyvatelům na Slovensku v době koronaviru, kterou připravila nová vláda premiéra Igora Matoviče. Do úřadu nastoupila po únorových volbách. Jiné programy umožnily například poskytování dotací na udržení zaměstnanosti, čerpání peněz ale zaostalo za očekáváními vlády.

Dotaci na nájemné připravilo také Česko. Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zavřít či omezit provoz. Stát jim na komerční nájem za duben, květen a červen přispěje 50 procenty za podmínky, že majitel nájem zlevní o 30 procent a nájemce doplatí pětinu. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou rovnou podporu 80 procent. Vláda na program z rozpočtové rezervy vyčlenila prozatím pět miliard korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Na Korfu funguje covid hotel, nakažení turisté pobyt neplatí

09.07.2020 09:51 V případě, že by turista na řeckém ostrově Korfu onemocněl covidem-19, mohl by být převezen do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy