V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard

V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse Brauna. Vyšetřovatelé ho podezírají, že nadhodnocoval příjmy a lhal o skutečném stavu firmy, aby ji zatraktivnil před investory. Braun podle médií odpoledne stanul před soudem, který nařídil manažera propustit na kauci pět milionů eur (přes 133 milionů Kč). Minulý týden vyšel najevo skandál, když se zjistilo, že ve firmě chybí asi 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard Kč).

Přidejte svůj názor

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Firma v pondělí přiznala, že účty, na kterých měla být uvedená částka, patrně vůbec neexistují. Auditoři z EY odmítli podepsat účetní závěrku firmy za loňský rok právě proto, že nemohli dohledat účty, na kterých mělo být oněch 1,9 miliardy eur.

Braun byl zadržen v pondělí večer. Podle dnešního rozhodnutí soudu je možné Brauna propustit na kauci, ale pod podmínkou, že se bude každý týden hlásit na policii, uvedla prokuratura.

Funkce šéfa společnosti se Braun vzdal minulý týden, kdy vyšel skandál s chybějícími miliardami najevo. V pondělí firma vyhodila provozního ředitele Jana Marsaleka, který byl z řídícího týmu firmy odvolán už minulý týden. Marsalek měl podle agentury DPA na starosti každodenní chod firmy, včetně jejich aktivit v jihovýchodní Asii. Tam se zřejmě i podvod s penězi stal.

Firma nejprve tvrdila, že 1,9 miliardy eur mělo být na vázaných účtech u dvou bank na Filipínách. Dotčené finanční domy ale již uvedly, že Wirecard není jejich klientem a že dokumenty, které měly vklad peněz dokazovat, jsou padělky.

Společnost Wirecard byla v Německu považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb a její akcie byly zařazeny i do prestižního indexu frankfurtské burzy DAX. Už loni se ale začaly v britském listě Financial Times (FT) objevovat články, které zpochybňovaly účetní postupy firmy. Podnik to vždy odmítal, jeho akcie ale od té doby citelně klesly. Další propad se dostavil na současný skandál s chybějícími miliardami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Chorvatsku? Hotely lákají turisty na slevy až 50 procent

01.07.2020 14:58 Dubnové předsevzetí majitelů ubytovacích zařízení i jednotlivých pronajímatelů v Chorvatsku, že…

Německá ekonomika se odrazila ode dna. Zcela se zotaví ke konci roku 2021,…

01.07.2020 12:36 Německá ekonomika se z krize způsobené šířením koronaviru postupně dostane, ovšem na loňskou úroveň…

Bulharsko výrazně snížilo DPH na jídlo v restauracích

01.07.2020 12:18 Bulharsko ode dneška snížilo na devět z dosavadních 20 procent daň z přidané hodnoty (DPH) na jídlo…

Nezaměstnanost v Německu stoupla, bez práce je dalších 40 tisíc lidí

01.07.2020 10:54 Počet nezaměstnaných v Německu se v červnu v důsledku koronavirové krize zvýšil o dalších 40.000 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy