Firmy nesouhlasí s návrhem přesunu ubytovacích služeb do základní sazby DPH

Zaměstnavatelé nesouhlasí s případným přesunem některých položek do základní sazby daně z přidané hodnoty, jde zejména o ubytovací služby. Kritizují i návrh na vyšší zdanění stravovacích služeb. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy.

Česká televize v pondělí uvedla, že podle návrhu ministerstva financí by se měly sloučit snížené sazby DPH, které jsou nyní deset a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent. Zároveň by se měly do základní 21procentní sazby přesunout některé položky, které nyní jsou v jedné ze snížených sazeb. Ministerstvo financí (MF) dnes upozornilo, že úpravy DPH musí ještě posoudit předsedové koaličních stran. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou zveřejněné materiály finální návrh, ten vláda představí za měsíc.

Hospodářská komora dlouhodobě prosazuje, aby místo tří byly uplatňovány jen dvě sazby DPH. V tomto zjednodušení systému proto návrh ministerstva financí podporuje. "V čem se ale patrně neshodneme, je snížená sazba DPH. Prosazujeme základní 21procentní sazbu a sníženou desetiprocentní. Do desetiprocentní sazby DPH dlouhodobě doporučujeme přemístit například ubytovací služby. Její uplatnění místo dnešních 15 procentní by vedlo k oživení trhu po koronavirové pandemii a zvyšování počtu pracovních míst," řekl ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

V okolních zemích je podle komory snížená sazba DPH výrazně nižší. Například Německo má sedmiprocentní sníženou sazbu DPH. "Pokud by ČR měla sníženou sazbu nastavenou příliš vysoko, patrně nastane zdražení potravin a služeb, a lidé je budou více nakupovat spíše za hranicemi," varoval Diro. Předpokládá, že návrh není konečný, a že MF o výši snížené sazby a o tom, na jaké výrobky a služby by se nově měla uplatňovat, otevře diskusi i s podnikatelskými organizacemi.

Asociace malých a středních podniků návrh zvýšení sazeb DPH v gastronomii dlouhodobě odmítá jako neefektivní. "V gastronomii se blížíme stavu dokonalé cenové elasticity a zvýšení sazeb DPH nepřinese státu kýžený efekt. V době, kdy ostatní státy (například Slovensko nebo Británie) snižují sazby, aby podpořily covidovou pandemií zasažené obory, česká vláda se jim snaží tímto krokem podkopnout nohy," uvedla generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Ministr financí podle ní nekomunikuje a neřeší návrhy se zástupci oboru a ani nesdílí analýzy, na základě kterých s těmito návrhy přichází. "Naše analýzy tvrdí opak. Zvýšení DPH povede pouze ke zdražení a tím k poklesu poptávky. Ziskovost v oboru klesne o více než 30 procent a zejména na vesnicích a menších městech přestane podnikání v gastronomii dávat smysl," poznamenala.

MF podle ČT plánuje přesun z deseti procent na 21 procent například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, opravy obuvi, kožených výrobku a kol a také u sportovních a kulturních akcí. Zvýšit DPH z deseti na 14 procent chce ministerstvo například u léků, veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent navrhuje u potravin a nealkoholických nápojů, zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček.

Související

Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 
Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

firmy Hotely Daně

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky Budanov

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Nejen pozůstalí, ale i mnozí státníci obviňují ze smrti Navalného ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy