Máte pořád starý kotel? Od letošního září riskujete pokutu

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Topení v neekologickém kotli na tuhá paliva nejen, že znečišťuje vzduch, ale od září 2022 si navíc jejich majitelé koledují o pokutu až 50 000 Kč. Pokud patříte mezi ty, kteří výměnu stále ještě odkládají, potom pozor: Už není na co čekat. Přečtěte si, co přesně přinesou letošní legislativní změny, i kde případně sehnat peníze na nový kotel.

A další nový milník přijde 1. září 2022. Od tohoto data bude zakázáno topit ve všech kotlích na pevná paliva vyrobených před rokem 2000. Stejně tak se v českých domácnostech nebudou smět používat ani novější kotle na dřevo, uhlí nebo pelety, pokud nemají certifikovaný štítek alespoň s 3. emisní třídou.

Za topení v nevyhovujícím kotli hrozí pokuta až 50 000 Kč, kterou navíc můžete dostat i opakovaně, pokud kotel nevyměníte ani dodatečně. Když uvážíte, že za takovou částku si pořídíte klidně i nový ekologicky šetrný kotel, porušování zákona se rozhodně nevyplatí.

Výměnu kotle neodkládejte

Podle odhadů se v Česku na začátku roku 2022 nachází ještě zhruba čtvrt milionu nevyhovujících kotlů. To je hodně – zvlášť, když topenáři mnohde už teď nestíhají a výrobcům kotlů komplikuje život nedostatek součástek. Tím neříkáme, že teď už je pozdě. Další odkládání už ale chce opravdu silné nervy.

Nejste jistí, jestli se povinná výměna týká i vás? Zkontrolujte si výrobní štítek na svém kotli, případně revizní zprávu, a hledejte označení emisní třídy. Třída 3 a vyšší je v pořádku, ve všech ostatních případech není na co čekat. A pokud vám revizní zpráva chybí úplně, objednejte si co nejdříve návštěvu revizního technika.

Financovat nový kotel vám pomůže státní dotace

Dobrou zprávou je, že stát vám na výdaje související s výměnou nevyhovujícího tepelného zdroje přispěje. Jednou z možností jsou tzv. kotlíkové dotace. Pro domácnosti s nižšími příjmy je v rámci nich připravená podpora z evropských fondů, kde výše příspěvku činí 95 % všech způsobilých výdajů. Ta je však určená pro poměrně úzký okruh domácností.  

Program, na který dosáhne mnohem víc lidí, je Nová zelená úsporám. V něm pro vás má Státní fond životního prostředí nachystaný až 50% příspěvek, a to nejen na nevyhovující kotle.  Funguje to následovně: Požádáte o dotaci, nový kotel a jeho instalaci si zaplatíte ze svého a peníze pak dostanete zpětně. Samozřejmě za předpokladu, že splňujete všechny podmínky pro udělení dotace.

Všechny podrobnosti najdete na stránkách dotačního programu Nová zelená úsporám, který se ale nezaměřuje pouze na vytápění. Vyřešit díky němu můžete třeba i zateplení domu nebo využití dešťové vody, a získáte tak ještě další finanční bonus navíc.

Pokud z topení pevnými palivy přecházíte na plyn, biomasu, tepelné čerpadlo nebo veřejnou soustavu zásobování teplem, můžete si vzít speciální EKO půjčku od Hello bank! se zvýhodněným úrokem 3,5 % p.a., který banka garantuje všem zájemcům. Dotaci, která vám přijde zpětně, pak využijete třeba jako mimořádnou splátku. Když se pro Hello EKO půjčku rozhodnete, bankéři Hello bank! vás navíc zdarma provedou procesem získávání dotace a ulehčí vám tak cestu ke státní podpoře.

Bez problémů si od Hello bank! půjčíte i na další ekologická projekty, na které lze využít dotační program Nová zelená úsporám. Výhodněji tak můžete zainvestovat třeba do zateplení, výměny oken nebo fotovoltaiky. Tedy do opatření, která vám výrazně pomůžou snížit pravidelné měsíční výdaje na domácnost.

Související

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

Více souvisejících

pr článek Hello bank!

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy