Noví členové bankovní rady ČNB podpořili stabilitu základní úrokové sazby

Noví členové bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Procházka a Jan Kubíček na březnovém jednání podpořili stabilitu základní úrokové sazby na sedmi procentech. Argumentovali mimo jiné tím, že by změna za současných podmínek mohla působit nečitelně a trh by ji nemusel pochopit. Vyplývá to ze záznamu jednání, který dnes zveřejnila ČNB.

Kubíček upozornil, že zvýšení úrokových sazeb v březnu by fakticky nemělo vliv na vývoj úvěrů, celkové poptávky a ani inflace. Podle něj by také tento signál nemusel trh pochopit a za situace, kdy se některé zahraniční banky potýkají s problémy, by rozhodnutí mohlo vést k oslabení kurzu koruny, který nyní působí proti inflaci.

Podle Procházky by změna sazeb za současné situace působila vůči finančnímu i podnikovému sektoru nečitelně. Procházka ale zároveň upozornil, že pokud by se v důsledku politiky Evropské centrální banky a americké centrální banky (Fed) objevily proinflační tlaky a zároveň by se potvrdilo přehřívání českého pracovního trhu, před kterým varují prognózy ČNB, hlasoval by na příštím jednání pro zvýšení sazeb.

Mzdový vývoj považuje za riziko pro budoucí vývoj inflace i členka bankovní rady Karina Kubelková. Pokud by se ekonomika vyvíjela lépe, než očekávají prognózy, mohou podle ní delší dobu přetrvávat poptávkové tlaky, které inflaci zvyšují. Viceguvernér ČNB Jan Frait nicméně předpokládá, že firmy narazí na hranici možného zvyšování cen, což jim v důsledku zabrání dál zvyšovat mzdy.

Při hlasování podpořilo šest členů bankovní rady stabilitu úrokových sazeb, pouze Tomáš Holub hlasoval pro růst základní sazby o 0,25 procentního bodu. Holub podporoval zvýšení sazeb i v minulosti. Základní úroková sazba je na sedmi procentech od loňského června.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Zdražování se v Česku zastavuje, tvrdí ČNB. Co to ale znamená a co nás čeká dál?

Česká veřejnost, která je zvláště v poslední době ovlivněna zhusta často populistickými výkřiky o „šílené“ drahotě v tuzemsku, dostala od nejvyšší autority v zemi, která má hlídat cenovou a měnovou stabilitu, totiž centrální banky, jasnou odpověď na podobné pokřiky. Česká národní banka totiž během listopadu 2023 uvedla, že se zdražování zastavuje. Podle nejvyššího finančního regulátora se ceny v Česku v posledních devíti měsících zvedly minimálně. Co ale bude dál? 

Více souvisejících

ČNB

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pád člověka z portálu tunelu zastavil vlaky na hlavním nádraží v Praze

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy