Aliance není mrtvá. Nissan a Renault popírají zprávy o ukončení spolupráce

Francouzská automobilka Renault a její japonský partner Nissan Motor popírají, že jejich alianci hrozí rozpad. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Zprávy o blížícím se ukončení aliance, do které patří i japonská automobilka Mitsubishi Motors, se objevily v některých médiích. Akcie firem na to zareagovaly propadem na několikaletá minima. Od konce roku 2018, kdy byl v Japonsku zadržen hlavní šéf aliance Carlos Ghosn, akcie odepsaly už asi 40 procent.

Přidejte svůj názor

Renault
doporučujeme

Aliance je "pevná a silná, určitě ne mrtvá," řekl listu L'Echo předseda správní rady Renaultu Jean-Philippe Senard. Nissan v noci na dnešek vydal prohlášení, které je podle něj reakcí na "spekulativní zprávy ze zahraničních médií" a ve kterém uvedl, že v žádném případě neuvažuje o ukončení aliance.

Ta je podle Nissanu zdrojem jeho konkurenceschopnosti a firma bude i nadále usilovat o to, aby všem zúčastněným přinášela výhody.

Akcie Renaultu se v pondělí propadly nejníže za šest let kvůli obavám, že 20 let trvající aliance s Nissanem, v rámci které obě automobilky sdílejí náklady, směřuje bez Ghosna k rozpadu.

Právě Carlos Ghosn ji totiž držel pohromadě. Dlouhodobé napětí mezi partnery se zvyšuje od Ghosnově zatčení v listopadu 2018 v Tokiu a jeho obvinění z finančních pochybení. Ta ale Ghosn od začátku odmítá a tvrdí, že jeho zatčení je výsledkem komplotu některých jeho bývalých kolegů.

List Financial Times v pondělí napsal, že vedoucí pracovníci Nissanu připravují mimořádný plán kvůli rozdělení s Renaultem. Akcie Renaultu v pondělí kvůli tomu klesly téměř o tři procenta. Akcie Nissanu se dnes v Tokiu propadly na nejnižší hodnotu za osm a půl roku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadný koronavirus "nakazil" i ekonomiku. Ceny akcií a ropy, zlato…

27.01.2020 09:10 Čínský jüan dnes sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového…

Širokotrupý Boeing 777X konečně úspěšně vzlétl

26.01.2020 05:14 Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X dnes úspěšně absolvoval první zkušební let,…

VIDEO: Boeing 777X se vydal na zkušební let, pojme až 414 cestujících

25.01.2020 19:45 Americká společnost Boeing dnes zahájila zkušební let nového dálkového letounu 777X. Stroj vzlétl v…

Emisní povolenky jdou na dračku. Obrat obchodů loni trhl rekord

25.01.2020 12:34 Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na rekordních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama