Americké aerolinky se dohodly s vládou na pomoci, propouštět se zatím nebude

Velké americké letecké společnosti se v principu dohodly s ministerstvem financí na záchranného balíčku za 25 miliard USD (přes 611 miliard Kč). Pomoc má zajistit, že aerolinky nebudou do října propouštět. Letecký průmysl teď kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru zažívá patrně nejhlubší krizi. Dohoda by měla být brzy dokončena a peníze rychle uvolněny, oznámilo v úterý americké ministerstvo financí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boeing 767 American Airlines
doporučujeme

Letecká přeprava osob v USA klesla kvůli dopadům šíření koronaviru o 95 procent. Aerolinky doufají, že do října se situace zlepší, nicméně varovaly, že slabá poptávka po letecké dopravě by mohla přetrvat až do příštího roku, možná i déle. Je proto možné, že budou potřebovat další vládní pomoc, aby přežily.

Pomoc bude podle Reuters zahrnovat kombinaci hotovosti a půjček. Vláda také získá záruky, které bude možné převést na menší podíly v aerolinkách. Až 70 procent ze slíbených peněz na mzdy aerolinky obdrží v hotovosti a nebudou je muset vracet. Menší aerolinky získají až 100 milionů USD, které nebudou muset splatit. Dohoda předpokládá, že největší aerolinky budou muset vrátit 30 procent z obdržené částky a poskytnout záruky, které odpovídají deseti procentům půjčené částky.

Společnosti mohou požádat o částku odpovídající platům a benefitům vyplaceným zaměstnancům ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku. To je pro srovnání částka, která převyšuje současnou tržní hodnotu největších aerolinek American Airlines. Nebudou však smět do 30. září propouštět ani měnit kolektivní smlouvy, a musejí omezit odkupy vlastních akcií, odměny pro vedoucí představitele a dividendy.

S dohodou souhlasilo šest největších aerolinek - American Airlines, United Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines, JetBlue Airways a Alaska Airlines - a také čtyři další letecké společnosti.

Aerolinky mohou také požádat o půjčku až 25 miliard USD v rámci vládního stimulačního balíčku za 2,3 bilionu USD. Zájem o půjčku už vyjádřily firmy American, Alaska a Horizon.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

23.05.2020 06:13 Smutné zprávy z byznysu. Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu…

USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

23.05.2020 05:34 Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a…

Zuckerberg představil plán: Do 10 let může polovina zaměstnanců Facebooku…

22.05.2020 15:57 Americká internetová společnost Facebook plánuje vlivem pandemie více využívat práci z domova. Šéf…

Austrálie sebrala polovinu pomoci lidem, kteří přišli za epidemie o práci

22.05.2020 10:36 Austrálie snížila na polovinu původně přislíbené mzdové finanční příspěvky lidem zasaženým epidemií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy