Centrální banky Japonska a Austrálie podpoří své ekonomiky

Centrální banky Austrálie a Japonska následovaly americkou centrální banku (Fed) a podnikly kroky na podporu svých ekonomik, které bojují s pandemií onemocnění způsobeného novým koronavirem. Japonská centrální banka rozšíří nákupy akcií, dluhopisů a dalších aktiv a poskytne roční půjčky s nulovým úrokem společnostem, které nemají dostatek hotovosti. Australská centrální banka pak napumpuje do napjatého finančního systému dodatečnou likviditu a tento týden představí další kroky.

Mimořádné kroky oznámila i centrální banka Nového Zélandu, která dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na rekordní minimum 0,25 procenta. Slíbila přitom, že na této úrovni zůstanou úroky nejméně 12 měsíců.

Jihokorejská centrální banka na mimořádném zasedání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,75 procenta, nejníže od roku 1999. Je to první snížení na mimořádném zasedání od října 2008, kdy čtvrtá největší ekonomika Asie bojovala s finanční krizí. Naposledy banka snižovala úroky loni, a to v říjnu a v červenci. 

Japonská centrální banka rozšíří svůj program nákupu aktiv. Nákupy fondů ETF, s nimiž se obchoduje na burze, zdvojnásobí na 12 bilionů japonských jenů (2,7 bilionu Kč) ročně a do konce září slíbila zvýšit cíl nákupů komerčních cenných papírů a firemních dluhopisů o dva biliony jenů.

Centrální banka v Japonsku představila dodatečná opatření poprvé od července 2016, kdy nákupy ETF téměř zdvojnásobila. Zatím se však zdržela dalšího snížení krátkodobé úrokové sazby hlouběji do negativního pásma ze současných minus 0,1 procenta, protože takový krok ohrožuje zisky komerčních bank. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

"Banka bude v nejbližší době pozorně sledovat dopad onemocnění COVID-19 a nebude váhat s přijetím dalších opatření, pokud to bude nutné," uvádí se v prohlášení zveřejněném po konci zasedání bankovní rady. Centrální banka zhoršila základní pohled na ekonomiku s tím, že aktivita zřejmě zatím zůstane slabá, ovlivněná hlavně nemocí COVID-19.

Fed v neděli večer na svém mimořádném zasedání srazil základní úrokovou sazbu téměř na nulu. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv nejméně za 700 miliard dolarů (16,6 bilionu Kč). Fed úroky snížil nečekaně už podruhé za méně než dva týdny.

Šest předních centrálních bank světa, včetně japonské, americké a Evropské centrální banky (ECB), také oznámilo, že podniknou koordinovanou intervenci, aby posílily likviditu v amerických dolarech. Společně nabídnou levné dolary finančním institucím, které čelí stresu na úvěrových trzích.

Opatření centrálních bank na koronavirus nezabírají. Po dnešku to je zřejmé. Zabere:1 účinná vakcína (snad v květnu)2 stabilizace počtu nakažených (ale: Itálie jich bude mít do týdne na hlavu 200x víc než Čína) 3 historický fiskální stimul (ale: řada ekonomik je předlužena)?

— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 16, 2020

Koordinovaná reakce předních centrálních bank světa připomíná kroky učiněné před více než deseti lety kvůli globální finanční krizi. Společný postup centrálních bank přichází v době propadu akciových a dluhopisových trhů, neboť investoři jsou stále více nervózní kvůli potížím s řešením epidemie způsobené novým koronavirem. Na toto onemocnění zemřely po celém světě už tisíce lidí a některé ekonomiky se téměř zastavily.

Související

Austrálie

Australská ekonomika sklouzla do recese, poprvé od roku 1991

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky.
Austrálie

Austrálie kvůli koronaviru snížila úroky na rekordní minimum

Australská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,5 procenta. Reaguje tak na ekonomický šok způsobený novým typem koronaviru. Australská centrální banka je tak další, která se rozhodla uvolnit měnovou politiku kvůli dopadům epidemie koronaviru. Před ní už tak učinila například Čína.

Více souvisejících

Australská centrální banka (RBA) Ekonomika Japonsko Austrálie ecb Fed (Americká centrální banka) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy