Rekordní nezaměstnanost v USA: Počet žádostí o podporu klesl, zůstává ale vysoký

O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,44 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem dolů údaj za předchozí týden. Počet žádostí tak opět klesl, stále však zůstává vysoký. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 38 milionů lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Americký dolar
doporučujeme

Oproti předchozímu týdnu se počet žádostí o podporu snížil o 249.000. Údaje za předchozí týden byly přepočteny a ukázalo se, že po revizi bylo žadatelů 2,69 milionu, nikoliv 2,98 milionu, jak bylo původně oznámeno. Revize se čekala, protože stát Connecticut minulý týden oznámil, že nahlásil špatná čísla, upozornila agentura Reuters.

Počet žádostí za minulý týden je zhruba v souladu s odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters očekávali pokles na 2,4 milionu. Počet nových žadatelů postupně klesá od posledního březnového týdne, kdy o podporu požádalo rekordních 6,87 milionu lidí.

Ekonomové upozorňují, že počet žádostí zůstává vysoký i proto, že jednotlivé státy nyní zpracovávají žádosti zaměstnanců pracujících bez trvalého pracovního poměru. Ti sice nemají nárok na podporu, ale aby mohli od státu získat federální pomoc za ušlé příjmy kvůli koronaviru, musejí nejprve požádat o podporu v nezaměstnanosti a být odmítnuti.

Na začátku měsíce ministerstvo oznámilo, že v dubnu v USA v důsledku koronavirové krize zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se více než ztrojnásobila a z březnových 4,4 procenta vystoupila na 14,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

29.05.2020 11:27 Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85…

IKEA kvůli koronaviru odkládá vstup na jihoamerický trh

29.05.2020 08:35 IKEA odkládá vstup na jihoamerický trh na rok 2022. První prodejna na kontinentu měla původně…

Ekonomika USA klesla o pět procent, kvůli pandemii ztratily práci miliony…

28.05.2020 16:50 Aktualizováno Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent,…

Cestovní ruch na dně. Mezinárodní turistiku čeká letos největší propad od…

28.05.2020 16:38 Mezinárodní cestovní ruch čeká v letošním roce kvůli koronaviru největší propad od 50. let minulého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy